2016-02-24 15:59

2016-02-24 15:59

Anna får fin utmärkelse

GOLF: Nytt tungt pris till Karlstad GK

Nu får Karlstad golfklubb ytterligare en tung utmärkelse.
Relativt nyanställda Anna Dahlberg Söderström får priset som Årets ungdomsledare i Sverige av Svenska golfförbundet.

– En fantastisk ära, säger en glad Anna.

Hon anställdes av Karlstad 1 februari, som barn- och ungdomsansvarig. Anna jobbade tidigare som juniorkonsulent i Förbundet med uppgift att stärka barn- och ungdomsverksamheten i klubbarna. Hon ansvarade dessutom för tjejsatsningen i Örebro.

Det är för det framgångsrika jobbet hon prisbelönas nu.

Duktig som aktiv

– Jag har engagerat mig i de här frågorna ända sedan jag var 14 år.

Hon har även haft en framgångsrik karriär som aktiv.

– Det här priset blir ett härligt avstamp inför säsongen i Karlstad, säger klubbens headpro Fredrik Eliasson.

Anna får ta emot priset i slutet av april.

Många utmärkelser

Karlstad GK har fått många fina utmärkelser under senare år.

Fredrik Eliasson fick priset som Årets tränare 2012. Avgående klubbchefen Stefan Jansson nominerades till utmärkelsen Årets klubbchef både 2014 och 2015 och Karlstad GK blev Årets golfklubb i Sverige 2014.

– En fantastisk ära, säger en glad Anna.

Hon anställdes av Karlstad 1 februari, som barn- och ungdomsansvarig. Anna jobbade tidigare som juniorkonsulent i Förbundet med uppgift att stärka barn- och ungdomsverksamheten i klubbarna. Hon ansvarade dessutom för tjejsatsningen i Örebro.

Det är för det framgångsrika jobbet hon prisbelönas nu.

Duktig som aktiv

– Jag har engagerat mig i de här frågorna ända sedan jag var 14 år.

Hon har även haft en framgångsrik karriär som aktiv.

– Det här priset blir ett härligt avstamp inför säsongen i Karlstad, säger klubbens headpro Fredrik Eliasson.

Anna får ta emot priset i slutet av april.

Många utmärkelser

Karlstad GK har fått många fina utmärkelser under senare år.

Fredrik Eliasson fick priset som Årets tränare 2012. Avgående klubbchefen Stefan Jansson nominerades till utmärkelsen Årets klubbchef både 2014 och 2015 och Karlstad GK blev Årets golfklubb i Sverige 2014.