2015-07-08 06:00

2015-07-08 15:23

"Karlstad GP är ingen bra affär"

FRIIDROTT: Bråda dagar för meeting director Johan Engberg

Återbudet från Blanka Vlasic sved och gjorde ont. Det gör Johan Engberg ingen hemlighet av.
Men Karlstad GP:s meeting director har ett par svenska storstjärnor i sikte: Nya höjdhoppsstjärnan Erika Kinsey och kanske, kanske också en come backande Sanna Kallur.
– En sak törs jag lova. Det kommer bli riktigt bra tävlingar och för publiken häftiga upplevelser.

Minst 50 mejl om dagen och något liknande i telefonsamtal. Det är Johan Engbergs vardag just nu och den här dagen bjöd han in NWT för en titt bakom kulisserna när det handlar om att sy ihop en sådan här stor och internationell gala.

– Första samtalet brukar komma vid åtta på morgonen och det sista rätt sent på kvällen.

För Johan Engberg är det här sjätte året han är huvudansvarig för Karlstad GP, meeting director som han kunde ha skrivit på sitt visitkort. Nästan ursäktande säger han:

– Titeln använder jag bara ibland, när det handlar om en kontakt från utlandet eller så...Tävlingsansvarig är en mer passande titel.

När börjar du tänka gala?

– Någon gång i mars börjar de första mejlen komma från olika agenter som erbjuder sina aktiva. Då kan det handla om listor med massvis med namn. Det handlar om att ha is i magen, det är först i maj och juni det blir mer aktuellt att börja se över vad som kan vara intressant.

Tornéus var först

Engberg har ett jobbmönster han följer varje år.

Först knyter han upp de svenska stjärnorna och det har hittills resulterat i första hand i Michel Tornéus, Andreas Otterling och Erica Jarder.

– Tornéus var den förste jag fick klart med och strax därpå också Otterling. Erica Jarder sa först nej men efter ungefär en månad återkom hon och hade ångrat sig. Hon gillar Karlstad och den publik vi har här.

Nummer två på checklistan är att hitta lämpliga motståndare så publiken får uppleva jämna och spännande fajter.

– Helst ska längdhoppet avgöras i sista omgången och att Tornéus eller Otterling vinner och hoppar över åtta meter och därigenom också slår banrekordet.

Nummer tre är att hitta någon storstjärna som kittlar alldeles extra.

– Det var tungt när jag fick telefonsamtalet att Blanka Vlasic inte kunde komma. Då kom det några svordomar ur min mun. Nu kommer det bli bra tävlingar av hög klass ändå.

Ingen bra affär

Totalt kommer det bjudas på friidrott i bortåt sex timmar. Ekonomiskt är Karlstad GP ingen lysande affär för Göta. Johan Engbergs budget både totalt och vad stjärnorna kostar är en väl bevarad hemlighet.

Om du ändå ska nämna några siffror, vad kan du avslöja?

– Några av stjärnorna kostar för att komma hit, så är det. Annars handlar det om prispengar, Jag kan nämna att bara kostnaden för att iordningsställa Tingvalla för ett sådant här arrangemang med all logistik går på en kvarts miljon.

Engberg fortsätter:

– För Göta är Karlstad GP ingen bra affär, målsättningen är att inte gå back. Varför vi ändå gör tävlingen är för att erbjuda Karlstad ett bra event och att ge idrottspubliken och våra ungdomar ett tillfälle att se toppidrottare tävla. Våra motionsarrangemang ger mer ekonomiskt och det är de vi bygger vår verksamhet på.

Hellre hare än B-heat

Karlstad är känt bland friidrottarna för att göra bra arrangemang och för att ha en både stor och kunnig publik. Sollentunas GP i år lockade 1 500 åskådare.

Karlstad GP i fjol lockade drygt 3 700.

– Målet i år är 4 000. Då är vi tillbaka där vi vill vara.

Varför ska publiken komma just i år och vad framför allt kommer att bli höjdpunkterna?

– Friidrott live är häftigt och framför allt kommer det bli bra längdtävlingar både på herr- och damsidan. Slägga kommer hålla hög klass som alltid och likaså spjut och 800 meter. Nya stjärnan Andreas Almgren kommer för att utmana det svenska rekordet på 800.

I Almgrens fall handlar det nu för Engberg att hitta lämpligt motstånd och inte minst den perfekta farthållaren, haren i loppet.

– Jag letar det som bäst. Det finns de som erbjuder sig, löpare som hellre tjänar en slant som hare än springer gratis i ett B-heat.

Engberg säger också nej

Engberg hoppas snart kunna meddela att höjdhoppsstjärnan (1,97 i år) Erika Kinsey ska ge klartecken och förhoppningen finns att även Sanna Kallur, som börjat träna bra, vill ha ett lopp i kroppen och i sådana fall på 100 meter slätt.

Det finns stjärnor som också inte är välkomna till Tingvalla.

– Vi har en policy att ingen med dopingbakgrund ska tävla hos oss. Jag sa så sent som tidigare den här veckan nej till en släggkastare med den bakgrunden som ville komma. Skulle sprintstjärnan Justin Gautlin vilja komma skulle han få samma svar.

Minst 50 mejl om dagen och något liknande i telefonsamtal. Det är Johan Engbergs vardag just nu och den här dagen bjöd han in NWT för en titt bakom kulisserna när det handlar om att sy ihop en sådan här stor och internationell gala.

– Första samtalet brukar komma vid åtta på morgonen och det sista rätt sent på kvällen.

För Johan Engberg är det här sjätte året han är huvudansvarig för Karlstad GP, meeting director som han kunde ha skrivit på sitt visitkort. Nästan ursäktande säger han:

– Titeln använder jag bara ibland, när det handlar om en kontakt från utlandet eller så...Tävlingsansvarig är en mer passande titel.

När börjar du tänka gala?

– Någon gång i mars börjar de första mejlen komma från olika agenter som erbjuder sina aktiva. Då kan det handla om listor med massvis med namn. Det handlar om att ha is i magen, det är först i maj och juni det blir mer aktuellt att börja se över vad som kan vara intressant.

Tornéus var först

Engberg har ett jobbmönster han följer varje år.

Först knyter han upp de svenska stjärnorna och det har hittills resulterat i första hand i Michel Tornéus, Andreas Otterling och Erica Jarder.

– Tornéus var den förste jag fick klart med och strax därpå också Otterling. Erica Jarder sa först nej men efter ungefär en månad återkom hon och hade ångrat sig. Hon gillar Karlstad och den publik vi har här.

Nummer två på checklistan är att hitta lämpliga motståndare så publiken får uppleva jämna och spännande fajter.

– Helst ska längdhoppet avgöras i sista omgången och att Tornéus eller Otterling vinner och hoppar över åtta meter och därigenom också slår banrekordet.

Nummer tre är att hitta någon storstjärna som kittlar alldeles extra.

– Det var tungt när jag fick telefonsamtalet att Blanka Vlasic inte kunde komma. Då kom det några svordomar ur min mun. Nu kommer det bli bra tävlingar av hög klass ändå.

Ingen bra affär

Totalt kommer det bjudas på friidrott i bortåt sex timmar. Ekonomiskt är Karlstad GP ingen lysande affär för Göta. Johan Engbergs budget både totalt och vad stjärnorna kostar är en väl bevarad hemlighet.

Om du ändå ska nämna några siffror, vad kan du avslöja?

– Några av stjärnorna kostar för att komma hit, så är det. Annars handlar det om prispengar, Jag kan nämna att bara kostnaden för att iordningsställa Tingvalla för ett sådant här arrangemang med all logistik går på en kvarts miljon.

Engberg fortsätter:

– För Göta är Karlstad GP ingen bra affär, målsättningen är att inte gå back. Varför vi ändå gör tävlingen är för att erbjuda Karlstad ett bra event och att ge idrottspubliken och våra ungdomar ett tillfälle att se toppidrottare tävla. Våra motionsarrangemang ger mer ekonomiskt och det är de vi bygger vår verksamhet på.

Hellre hare än B-heat

Karlstad är känt bland friidrottarna för att göra bra arrangemang och för att ha en både stor och kunnig publik. Sollentunas GP i år lockade 1 500 åskådare.

Karlstad GP i fjol lockade drygt 3 700.

– Målet i år är 4 000. Då är vi tillbaka där vi vill vara.

Varför ska publiken komma just i år och vad framför allt kommer att bli höjdpunkterna?

– Friidrott live är häftigt och framför allt kommer det bli bra längdtävlingar både på herr- och damsidan. Slägga kommer hålla hög klass som alltid och likaså spjut och 800 meter. Nya stjärnan Andreas Almgren kommer för att utmana det svenska rekordet på 800.

I Almgrens fall handlar det nu för Engberg att hitta lämpligt motstånd och inte minst den perfekta farthållaren, haren i loppet.

– Jag letar det som bäst. Det finns de som erbjuder sig, löpare som hellre tjänar en slant som hare än springer gratis i ett B-heat.

Engberg säger också nej

Engberg hoppas snart kunna meddela att höjdhoppsstjärnan (1,97 i år) Erika Kinsey ska ge klartecken och förhoppningen finns att även Sanna Kallur, som börjat träna bra, vill ha ett lopp i kroppen och i sådana fall på 100 meter slätt.

Det finns stjärnor som också inte är välkomna till Tingvalla.

– Vi har en policy att ingen med dopingbakgrund ska tävla hos oss. Jag sa så sent som tidigare den här veckan nej till en släggkastare med den bakgrunden som ville komma. Skulle sprintstjärnan Justin Gautlin vilja komma skulle han få samma svar.