2016-08-10 19:30

2016-08-10 19:30

CU lånar ung forward

FOTBOLL

Carlstad United förstärker truppen ytterligare inför den annalkande höstsäsongen.
Nu står det klart att klubben lånar Kenny Hildeby, 19, från superettanklubben Åtvidaberg.

Hildeby deltog i helgens träningsläger och imponerade så mycket på CU-ledningen att man kommit överens med Åtvidaberg om att ta in honom på lån under resterande del av säsongen.

Åtvidabergsspelaren är enligt uppgift en hårt jobbande, storväxt och stark djupledsgående forward. Han har Triangelns SK som moderklubb och har även tillhört Eskilstuna City. Efter ett knappt år i IK Viljan Strängnäs kom Hildeby som 16-åring till Åtvidaberg där han säsongen 2015 fick A-lagskontrakt.

Carlstad Uniteds Lars Warnestad kommenterar övergången så här på klubbens hemsida:

– I samband med övergången av Gustaf Moberg fick jag frågan från Åtvidaberg om vi var intresserade av att låna en ung forward. Efter att ha sett honom under lägret i Göteborg och i matchen mot Qviding tycker vi att Kenny är en spelartyp som vi saknar. Då Simon Molander ännu inte är spelklar efter sin skada garderar vi oss och tar in Kenny i truppen.

Hildeby deltog i helgens träningsläger och imponerade så mycket på CU-ledningen att man kommit överens med Åtvidaberg om att ta in honom på lån under resterande del av säsongen.

Åtvidabergsspelaren är enligt uppgift en hårt jobbande, storväxt och stark djupledsgående forward. Han har Triangelns SK som moderklubb och har även tillhört Eskilstuna City. Efter ett knappt år i IK Viljan Strängnäs kom Hildeby som 16-åring till Åtvidaberg där han säsongen 2015 fick A-lagskontrakt.

Carlstad Uniteds Lars Warnestad kommenterar övergången så här på klubbens hemsida:

– I samband med övergången av Gustaf Moberg fick jag frågan från Åtvidaberg om vi var intresserade av att låna en ung forward. Efter att ha sett honom under lägret i Göteborg och i matchen mot Qviding tycker vi att Kenny är en spelartyp som vi saknar. Då Simon Molander ännu inte är spelklar efter sin skada garderar vi oss och tar in Kenny i truppen.