2016-07-15 11:32

2016-07-15 11:32

Kristiansson avslutar fotbollskarriären

FOTBOLL

FBK Karlstad har gjort en succéartad start i division 3 och har endast förlorat en match de inledande elva omgångarna.

Men när sommaruppehållet tar slut nästa vecka är det med ett decimerat lag de rödklädda äntrar seriespelet.

Efter att redan tappat försvararna Wille Larsson och Karl Persson väljer nu Jonas Kristiansson att sluta med fotbollen.

– Jag var tveksam till en fortsättning redan efter fjolårets säsong. Men lovade att ge det ett försök. Men nu tar jobb, hus och pendlandet ut sin rätt och jag får inte ihop livspusslet, säger ytterbacken till klubbens facebooksida.

Tränaren Andreas Johansson om det prekära läget.

– Givetvis inte optimalt. Jonas har varit en nyckelspelare för oss under tre säsonger och är en härlig lagspelare. Men vi visste om förutsättningarna då han förvarnade om detta redan i oktober i fjol, säger han.

Köping står för motståndet när serien startar om den 23 juli.

Men när sommaruppehållet tar slut nästa vecka är det med ett decimerat lag de rödklädda äntrar seriespelet.

Efter att redan tappat försvararna Wille Larsson och Karl Persson väljer nu Jonas Kristiansson att sluta med fotbollen.

– Jag var tveksam till en fortsättning redan efter fjolårets säsong. Men lovade att ge det ett försök. Men nu tar jobb, hus och pendlandet ut sin rätt och jag får inte ihop livspusslet, säger ytterbacken till klubbens facebooksida.

Tränaren Andreas Johansson om det prekära läget.

– Givetvis inte optimalt. Jonas har varit en nyckelspelare för oss under tre säsonger och är en härlig lagspelare. Men vi visste om förutsättningarna då han förvarnade om detta redan i oktober i fjol, säger han.

Köping står för motståndet när serien startar om den 23 juli.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.