2016-07-13 17:19

2016-07-13 17:19

Abdijanovic fortsätter i FBK Karlstad

FOTBOLL

Förra veckan aviserade Carlstad Uniteds målvakt Mirhad Abdijanovic att han väljer att trappa ner karriären.

– Han har svårt att få ihop fotbollen och privatlivet, sa Lars Warnestad i Uniteds sportgrupp då.

Nu står det klart att den bosniske burväktaren ansluter till FBK Karlstad.

– En erfaren målvakt som förstärker oss på många sätt. Han kommer att göra skillnad i många matcher. Vi är givetvis väldigt glada över att Mirhad så snabbt tog ett beslut att komma till oss, säger tränaren Andreas Johansson till klubbens sociala medier.

Division 3-laget har haft problem på målvaktsfronten då Anton Eriksson och Jesper Fromholdt varit skadade.

Semir Lakota kommer att vakta målet de två första matcherna när höstsäsongen tar vid. Den unge nyckelspelaren har höga ambitioner och det är oklart vart han hamnar efter sejouren i Karlstad.

– Han har svårt att få ihop fotbollen och privatlivet, sa Lars Warnestad i Uniteds sportgrupp då.

Nu står det klart att den bosniske burväktaren ansluter till FBK Karlstad.

– En erfaren målvakt som förstärker oss på många sätt. Han kommer att göra skillnad i många matcher. Vi är givetvis väldigt glada över att Mirhad så snabbt tog ett beslut att komma till oss, säger tränaren Andreas Johansson till klubbens sociala medier.

Division 3-laget har haft problem på målvaktsfronten då Anton Eriksson och Jesper Fromholdt varit skadade.

Semir Lakota kommer att vakta målet de två första matcherna när höstsäsongen tar vid. Den unge nyckelspelaren har höga ambitioner och det är oklart vart han hamnar efter sejouren i Karlstad.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.