2016-06-14 20:48

2016-06-14 22:24

"Kul att vara tillbaka"

FOTBOLL: Sifhällabekantingen sänkte sitt gamla lag med två mål i DM-finalen

SK Sifhälla lyckades inte besegra oddsen ännu en gång hemma på Sporthälla.
I stället korades Karlstads BK till DM-mästare efter en komfortabel 7–0-viktoria.
En av segerorganisatörerna i finalen var Sifhällafostrade Felix Nilsson.

Släkten är värst.

Felix Nilsson har SK Sifhälla som moderklubb och förutom KBK är det den enda föreningen han har representerat. Under onsdagen var anfallaren med om att sätta stopp för Säfflelagets dröm om ännu en skräll.

Den notoriske målgöraren byttes in i paus vid ställningen 0–3 och det dröjde endast fem minuter innan han noterades för sin första nätkänning.

– Jag har faktiskt inte spelat här på Sporthälla sedan jag bytte till KBK för tre år sedan. Det var riktigt kul att vara tillbaka, säger Nilsson, som sedan fastställde slutresultatet till 0–7 i den 86:e minuten.

– Det blir lätt så stora siffror när det skiljer två divisioner. Det händer även den bäste, tilläger han.

Det var även många familjära ansikten på planen för den Säfflebördiga spelaren i utklassningssegern.

– Man kände ju igen de flesta, många av de jag spelade ihop med är kvar. Det var en vänskaplig comeback helt klart, förklarar Nilsson, som nu kan addera sitt första DM-guld till prisskåpet.

Framgångsagan slut

När division 2-laget defilerade hem segern innebar det även att Sifhällas succéresa i DM tog slut. Säfflelaget, som återfinns två steg längre ner i seriepyramiden, besegrade Carlstad United med 2–1 i semifinalen. Men jättedödaren lyckades inte upprepa bedriften i finalen inför de 682 åskådarna på Sporthälla IP i Säffle.

De rödklädda fick en mardrömsstart redan i den nionde minuten då Oskar Alvers med ett distinkt avslut skickade in 0–1 på straff utan pardon.

– När man släpper in mål så tidigt blir det extremt svårt, då är det lätt att det rinner iväg, förklarar Sifhällatränaren Johan Nordh.

– Vi kom inte riktigt upp i standard, men det spelade egentligen ingen roll. KBK var för bra helt enkelt.

Publikfest

Trots 0–7-debaclet var Nordh tämligen nöjd.

– Det var extremt kul att så mycket folk kom. Det är få förunnat att spela en final hemma på Sporthälla och sedan gjorde våra spelare födda 2001 det extremt bra, konstaterar han.

I och med lagens avancemang till DM-finalen är de bägge kvalificerade till den första omgången av Svenska cupen. Sifhälla ställs emot Åmålslaget Viken den 2 augusti i vad Johan Nordh beskriver som ”årets match”.

KBK äntrar den anrika cupen dagen efter – för motståndet står division 1-laget BK Forward.

Mål, KBK: Felix Nilsson 2, Oskar Alvers, Gazmend Bahtiri, Banjamin Muminovic, Henrik Cederin, Ako Ahmadi.

Släkten är värst.

Felix Nilsson har SK Sifhälla som moderklubb och förutom KBK är det den enda föreningen han har representerat. Under onsdagen var anfallaren med om att sätta stopp för Säfflelagets dröm om ännu en skräll.

Den notoriske målgöraren byttes in i paus vid ställningen 0–3 och det dröjde endast fem minuter innan han noterades för sin första nätkänning.

– Jag har faktiskt inte spelat här på Sporthälla sedan jag bytte till KBK för tre år sedan. Det var riktigt kul att vara tillbaka, säger Nilsson, som sedan fastställde slutresultatet till 0–7 i den 86:e minuten.

– Det blir lätt så stora siffror när det skiljer två divisioner. Det händer även den bäste, tilläger han.

Det var även många familjära ansikten på planen för den Säfflebördiga spelaren i utklassningssegern.

– Man kände ju igen de flesta, många av de jag spelade ihop med är kvar. Det var en vänskaplig comeback helt klart, förklarar Nilsson, som nu kan addera sitt första DM-guld till prisskåpet.

Framgångsagan slut

När division 2-laget defilerade hem segern innebar det även att Sifhällas succéresa i DM tog slut. Säfflelaget, som återfinns två steg längre ner i seriepyramiden, besegrade Carlstad United med 2–1 i semifinalen. Men jättedödaren lyckades inte upprepa bedriften i finalen inför de 682 åskådarna på Sporthälla IP i Säffle.

De rödklädda fick en mardrömsstart redan i den nionde minuten då Oskar Alvers med ett distinkt avslut skickade in 0–1 på straff utan pardon.

– När man släpper in mål så tidigt blir det extremt svårt, då är det lätt att det rinner iväg, förklarar Sifhällatränaren Johan Nordh.

– Vi kom inte riktigt upp i standard, men det spelade egentligen ingen roll. KBK var för bra helt enkelt.

Publikfest

Trots 0–7-debaclet var Nordh tämligen nöjd.

– Det var extremt kul att så mycket folk kom. Det är få förunnat att spela en final hemma på Sporthälla och sedan gjorde våra spelare födda 2001 det extremt bra, konstaterar han.

I och med lagens avancemang till DM-finalen är de bägge kvalificerade till den första omgången av Svenska cupen. Sifhälla ställs emot Åmålslaget Viken den 2 augusti i vad Johan Nordh beskriver som ”årets match”.

KBK äntrar den anrika cupen dagen efter – för motståndet står division 1-laget BK Forward.

Mål, KBK: Felix Nilsson 2, Oskar Alvers, Gazmend Bahtiri, Banjamin Muminovic, Henrik Cederin, Ako Ahmadi.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.