2016-03-30 15:08

2016-03-30 15:08

IF Kil låter a-laget vila

FOTBOLL

Damfotbollsföreningen IF Kil har beslutat sig för att göra en stor förändring.
Klubben låter sitt a-lag vila under den kommande säsongen. Anledningen är att årets trupp helt enkelt är för ung.

Majoriteten av spelarna i den äldsta träningsgruppen är födda antingen år 2000 och 2001. Dessa unga spelare hade blivit föreningens a-lag. Beslutet att avstå seniorlagsspel har tagits i samråd med spelare, ledare och styrelse, säger ordförande Dennis Johansson Hall

Enligt föreningens ordförande känns det vettigare att satsa på att få behålla spelarna inom sporten än att tvinga unga spelare till a-lagsspel.

– Föreningens verksamhetsidé bygger på att erbjuda flickor inom Kils kommun möjligheten att spela fotboll. Nu kan vi tyvärr inte erbjuda detta för spelare födda 1998 och tidigare den här säsongen, men vi har verkligen försökt in i det sista, säger Johansson Hall.

IF Kils äldsta lag kommer den här säsongen att spela juniorfotboll.

 

Majoriteten av spelarna i den äldsta träningsgruppen är födda antingen år 2000 och 2001. Dessa unga spelare hade blivit föreningens a-lag. Beslutet att avstå seniorlagsspel har tagits i samråd med spelare, ledare och styrelse, säger ordförande Dennis Johansson Hall

Enligt föreningens ordförande känns det vettigare att satsa på att få behålla spelarna inom sporten än att tvinga unga spelare till a-lagsspel.

– Föreningens verksamhetsidé bygger på att erbjuda flickor inom Kils kommun möjligheten att spela fotboll. Nu kan vi tyvärr inte erbjuda detta för spelare födda 1998 och tidigare den här säsongen, men vi har verkligen försökt in i det sista, säger Johansson Hall.

IF Kils äldsta lag kommer den här säsongen att spela juniorfotboll.