2016-02-12 11:39

2016-02-12 11:39

S-politiker ny KBK-ledare

FOTBOLL

Håkan Holm Alteblad, före detta socialdemokratiskt kommunalråd och nu vice ordförande i Karlstads stadsbyggnadsnämnd, föreslås bli ny ordförande i fotbollsklubben Karlstad BK.

Valberedningen vill att han efterträder Daniel Pettersson vid årsmötet den 15 mars.

– Förutsättningarna för att skapa stordåd finns här och efter presentationen av klubbens målsättning om att nå superettan inom ett par år, och även de signaler tränaren Paul Olausson har sänt ut, känns det här jättespännande, säger Holm Alteblad.

Valberedningen vill att han efterträder Daniel Pettersson vid årsmötet den 15 mars.

– Förutsättningarna för att skapa stordåd finns här och efter presentationen av klubbens målsättning om att nå superettan inom ett par år, och även de signaler tränaren Paul Olausson har sänt ut, känns det här jättespännande, säger Holm Alteblad.