2015-11-03 22:17

2015-11-03 22:17

Tre föräldrar i drömelvan

FOTBOLL: Catharina, Anna och Lars har utsetts till Årets fotbollsförälder och prisas på Fotbollsgalan

Karlstad och Hammarö hyser uppenbarligen en fin mylla för eldsjälar och idrottsledare. När Svenska fotbollförbundet nu utsett en drömelva, bestående av Årets fotbollsföräldrar, visar det sig att tre kommer från nämnda kommuner.
– När Tommy Söderberg ringde trodde jag det var någon som drev med mig, säger Råtorpsledaren Catharina Andrae, som tillsammans med Anna Henriksson, FBK Karlstad, och Lars Lööv, IFK Skoghall, nu får åka till Fotbollsgalan.

Catharina Andrae befann sig på semester på Kanarieöarna när hon lyssnade av ett meddelande på mobilen.

Det visade sig vara fotbollförbundets Tommy Söderberg, den förre förbundskaptenen, som hade ringt.

– Jag fattade knappt vad han sa och trodde att någon skojade, berättar Catharina.

Och fortsätter:

– Några dagar senare ringde Söderberg igen, men inte ens då trodde jag på det. Så jag ringde upp samma nummer direkt och då förstod jag att det var på riktigt.

”Catharina med kollen”

Catharina, ordförande i Råtorps IK, och med många år i klubbens ungdomssektion bakom sig, var utsedd till en av årets fotbollsföräldrar.

I den nominering som förbundet fått ta del av står bland annat att läsa att Catharina ”handlar, bokar, kollar, fixar, ringer, mailar och skjutsar – allt med ett leende. Hon är allas vår mamma, vi kallar henne Catharina med kollen”.

Ledarberedskapen är uppenbarligen väldigt god i den här delen av Värmland för såväl Anna Henriksson, FBK Karlstad, och Lars Lööv, IFK Skoghall har också utsetts till Årets fotbollsförälder. – Jag har hållit på härute i många år, och det jag brinner mest för just nu är vår fotbollsskola för de minsta. Den här utmärkelsen var både kul och kom väldigt överraskande, säger Lars Lööv.

Nu får Catharina, Anna och Lars bege sig till Fotbollsgalan i Stockholm.

– På dagen får vi vara med på inspirationsföreläsningar och sedan får vi priset på förgalan. Och det känns bra, då slipper man snubbla i tv, säger Catharina Andrae och skrattar.

Catharina Andrae befann sig på semester på Kanarieöarna när hon lyssnade av ett meddelande på mobilen.

Det visade sig vara fotbollförbundets Tommy Söderberg, den förre förbundskaptenen, som hade ringt.

– Jag fattade knappt vad han sa och trodde att någon skojade, berättar Catharina.

Och fortsätter:

– Några dagar senare ringde Söderberg igen, men inte ens då trodde jag på det. Så jag ringde upp samma nummer direkt och då förstod jag att det var på riktigt.

”Catharina med kollen”

Catharina, ordförande i Råtorps IK, och med många år i klubbens ungdomssektion bakom sig, var utsedd till en av årets fotbollsföräldrar.

I den nominering som förbundet fått ta del av står bland annat att läsa att Catharina ”handlar, bokar, kollar, fixar, ringer, mailar och skjutsar – allt med ett leende. Hon är allas vår mamma, vi kallar henne Catharina med kollen”.

Ledarberedskapen är uppenbarligen väldigt god i den här delen av Värmland för såväl Anna Henriksson, FBK Karlstad, och Lars Lööv, IFK Skoghall har också utsetts till Årets fotbollsförälder. – Jag har hållit på härute i många år, och det jag brinner mest för just nu är vår fotbollsskola för de minsta. Den här utmärkelsen var både kul och kom väldigt överraskande, säger Lars Lööv.

Nu får Catharina, Anna och Lars bege sig till Fotbollsgalan i Stockholm.

– På dagen får vi vara med på inspirationsföreläsningar och sedan får vi priset på förgalan. Och det känns bra, då slipper man snubbla i tv, säger Catharina Andrae och skrattar.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.