2015-09-24 14:42

2015-09-24 14:43

Ankor ska hjälpa KBK uppåt

FOTBOLL

Karlstad BK har medvind.
Nu sjösätter man ett projekt som ska kunna utmynna i en nybyggd så kallad airdome.
Till sin hjälp tar klubben nu, bland annat, ettusen plastankor...

Nästa helg ställs Karlstad BK mot IFK Skövde i säsongens sista match.

En match som har möjlighet att bli en riktig rysare. Samma dag avgörs också en annan rysare. KBK kommer innan matchen hålla ett ankrace vid Stadshotellet. Ett arrangemang som ska hjälpa klubben att realisera planen på att bygga en airdome.

KBK hoppas att, tillsammans med två huvudsponsorer, bygga en airdome. En investering som innebär möjlighet att spela fotboll på fullstor plan året runt i uppvärmd arena.

– Vi står inför stora positiva utmaningar och satsar stort inför framtiden. Vi vill ta ytterligare steg, både sportsligt och organisatoriskt. Vårt mål är att nå högre divisioner och stanna kvar där. Då krävs det att vi har en anläggning som går att utnyttja året runt, säger Daniel Pettersson, ordförande i Karlstad BK.

”Flash” blir speaker

Klubbens planer inbegriper också att engagera företagen på Våxnäs. Man vill få alla företag i stadsdelen att gå med i ett nystartat nätverk som kommer ha sin första träff under fotbollssäsongens avslutningsmatch.

Ankracet livekommenteras av motorsportsprofilen Janne ”Flash” Nilsson. Runt 1 000 plastankor kommer att släppas ut vid Sandgrundudden och den anka som först når Stadshotellet kommer stå som vinnare.

– Vi tror att vår satsning kommer gynna såväl Karlstad som fotbollsstad såsom Värmlandsfotbollen i stort. När Karlstad får träna som övriga Sverige kommer vi se resultat, säger Daniel Pettersson, ordförande i Karlstad BK.

Nästa helg ställs Karlstad BK mot IFK Skövde i säsongens sista match.

En match som har möjlighet att bli en riktig rysare. Samma dag avgörs också en annan rysare. KBK kommer innan matchen hålla ett ankrace vid Stadshotellet. Ett arrangemang som ska hjälpa klubben att realisera planen på att bygga en airdome.

KBK hoppas att, tillsammans med två huvudsponsorer, bygga en airdome. En investering som innebär möjlighet att spela fotboll på fullstor plan året runt i uppvärmd arena.

– Vi står inför stora positiva utmaningar och satsar stort inför framtiden. Vi vill ta ytterligare steg, både sportsligt och organisatoriskt. Vårt mål är att nå högre divisioner och stanna kvar där. Då krävs det att vi har en anläggning som går att utnyttja året runt, säger Daniel Pettersson, ordförande i Karlstad BK.

”Flash” blir speaker

Klubbens planer inbegriper också att engagera företagen på Våxnäs. Man vill få alla företag i stadsdelen att gå med i ett nystartat nätverk som kommer ha sin första träff under fotbollssäsongens avslutningsmatch.

Ankracet livekommenteras av motorsportsprofilen Janne ”Flash” Nilsson. Runt 1 000 plastankor kommer att släppas ut vid Sandgrundudden och den anka som först når Stadshotellet kommer stå som vinnare.

– Vi tror att vår satsning kommer gynna såväl Karlstad som fotbollsstad såsom Värmlandsfotbollen i stort. När Karlstad får träna som övriga Sverige kommer vi se resultat, säger Daniel Pettersson, ordförande i Karlstad BK.