2015-09-19 18:07

2015-09-19 20:23

United fixade oavgjort på stopptid

FOTBOLL: Svettig straffräddning och kvittering på stopptid

I cupmatchen mot Hammarby för en månad sedan gjorde han självmål.
Nu kom revanschen – matchklockan på Tingvalla hade tickat fram till 94:e minuten när Ludvig Gran skickade in bollen bakom Dalkurds målvakt. Ett mål som betydde 1–1 och som räddade en ytterst värdefull poäng åt Carlstad United.

För Ludvig Gran var det här första målet i Carlstad United och han kunde inte ha valt ett bättre tillfälle.

– Vi satsade allt framåt. Claes (Nyman) slog ett inlägg som touchade ett par spelare och kom helt rätt för mig. Jag siktade aldrig, bara klippte till.

En lika stor poängräddare i hemmalaget var målvakten Mirhad Abdijanovic.

Svettig straffräddning

Det blev en match med mycket dramatik. I första halvlek hade Dalkurd också chansen att göra 2–0 på straff. Men den matchen i matchen mot Dalkurds stjärna Mattias Mete vann Mirhad. Han tog god tid på sig att ställa sig på mållinjen och sedan räddade han inte bara en gång, utan två. Årets svettigaste räddning på Tingvalla.

Hur hann du med att rädda också returen?

– Haha, jag lyckades snabbt få ut ena handen. En straffräddning är alltid lite tur. Hans första skott såg jag på honom vart han skulle lägga. Det är också ett mentalt spel, jag försökte få honom nervös genom att ta god tid på mig.

Dalkurd visade i första halvlek varför man toppar norrettan. De spelade då med både fart och teknik och dominerade spelet. Under andra matchhalvan lyckades United flytta fram sina positioner och hittade också fram i några riktigt vassa anfall. Att förspelet till kvitteringsmålet kom just från vänsterkanten var ingen tillfällighet. Det var där United hittade svagheten hos gästerna.

Nöjd tränare

Tränaren Jonas Renberg:

– Vi blev för stillastående och avvaktande i första halvlek. I andra klev vi på bättre.

Ni ropade på straff i andra halvlek när Sebastian Carlsson revs ner. Din åsikt?

– Domaren blåste en straff för dem för en liknande situation. Jag står här ändå nöjd med att vi fick med en poäng. Dalkurd är seriens bästa lag men vi gav aldrig upp och det fick vi betalt för.

Ekonomiskt var matchen också en framgång. Klubbens sponsorer betalade fem kronor för varje åskådare och det betyder ungefär 130 000 in på Unitedkontot.

För Ludvig Gran var det här första målet i Carlstad United och han kunde inte ha valt ett bättre tillfälle.

– Vi satsade allt framåt. Claes (Nyman) slog ett inlägg som touchade ett par spelare och kom helt rätt för mig. Jag siktade aldrig, bara klippte till.

En lika stor poängräddare i hemmalaget var målvakten Mirhad Abdijanovic.

Svettig straffräddning

Det blev en match med mycket dramatik. I första halvlek hade Dalkurd också chansen att göra 2–0 på straff. Men den matchen i matchen mot Dalkurds stjärna Mattias Mete vann Mirhad. Han tog god tid på sig att ställa sig på mållinjen och sedan räddade han inte bara en gång, utan två. Årets svettigaste räddning på Tingvalla.

Hur hann du med att rädda också returen?

– Haha, jag lyckades snabbt få ut ena handen. En straffräddning är alltid lite tur. Hans första skott såg jag på honom vart han skulle lägga. Det är också ett mentalt spel, jag försökte få honom nervös genom att ta god tid på mig.

Dalkurd visade i första halvlek varför man toppar norrettan. De spelade då med både fart och teknik och dominerade spelet. Under andra matchhalvan lyckades United flytta fram sina positioner och hittade också fram i några riktigt vassa anfall. Att förspelet till kvitteringsmålet kom just från vänsterkanten var ingen tillfällighet. Det var där United hittade svagheten hos gästerna.

Nöjd tränare

Tränaren Jonas Renberg:

– Vi blev för stillastående och avvaktande i första halvlek. I andra klev vi på bättre.

Ni ropade på straff i andra halvlek när Sebastian Carlsson revs ner. Din åsikt?

– Domaren blåste en straff för dem för en liknande situation. Jag står här ändå nöjd med att vi fick med en poäng. Dalkurd är seriens bästa lag men vi gav aldrig upp och det fick vi betalt för.

Ekonomiskt var matchen också en framgång. Klubbens sponsorer betalade fem kronor för varje åskådare och det betyder ungefär 130 000 in på Unitedkontot.