2015-09-06 21:52

2015-09-06 21:52

Domslut fällde Qbik

FOTBOLL: 2–2 mot Östersund

Qbik fick nöja sig med en poäng borta mot Östersund. Laget hittade den jämnhet som tränaren David Eklund har saknat i tidigare matcher.
– Det är klart att vi ville ha med oss tre poäng från denna matchen när vi skapar så pass mycket, säger Qbiktränare

Karlstadslaget tog tag i taktpinnen direkt och skapade massvis med chanser. Dock fick gästerna inte avsluten att stämma och Östersunds målvakt räddade motståndarna flera gånger om.

När det började lida mot halvtidsvila kunde äntligen värmländskorna sätta dit ledningsmålet.

– Vi borde ha haft mer än ett måls övertag i halvtid, vi hade behövt det, säger David Eklund.

”Horribelt domslut”

De blåklädda kom ut i andra och fortsatte att sätta press på hemmalaget, och efter sex minuter utökade Sofie Ask värmlänningarnas ledning. Tätt efter 2–0-målet kom dock ett domslut som rubbade de blåklädda.

Östersund slog en hörna som studsade överallt i gästernas målområde. Bollen tog på en Qbikspelares ben varpå målvakten Fanny Edström plocka upp bollen. Domaren dömde alternativ frispark på grund av tillbakaspel, vilket resulterade i frispark 8 meter från mål och en reducering.

– Domaren gjorde ett horribelt domslut. Bollen studsade överallt i målområdet och tog på en av våra spelares ben innan Fanny fick kontroll på bollen och plockade upp den. Det var inte ett tillbakaspel, säger Eklund.

Hemmalaget som fått blodad tand gjorde 2–2-målet tre minuter senare, vilket även blev matchens slutresultat.

– Östersund kom tillbaka in i matchen efter reduceringen och vi fick ingen utdelning på våra chanser. Vi höll en jämn nivå och vi ska vara nöjda med en poäng, men självklart ville vi ha alla tre, avslutar han.

Karlstadslaget tog tag i taktpinnen direkt och skapade massvis med chanser. Dock fick gästerna inte avsluten att stämma och Östersunds målvakt räddade motståndarna flera gånger om.

När det började lida mot halvtidsvila kunde äntligen värmländskorna sätta dit ledningsmålet.

– Vi borde ha haft mer än ett måls övertag i halvtid, vi hade behövt det, säger David Eklund.

”Horribelt domslut”

De blåklädda kom ut i andra och fortsatte att sätta press på hemmalaget, och efter sex minuter utökade Sofie Ask värmlänningarnas ledning. Tätt efter 2–0-målet kom dock ett domslut som rubbade de blåklädda.

Östersund slog en hörna som studsade överallt i gästernas målområde. Bollen tog på en Qbikspelares ben varpå målvakten Fanny Edström plocka upp bollen. Domaren dömde alternativ frispark på grund av tillbakaspel, vilket resulterade i frispark 8 meter från mål och en reducering.

– Domaren gjorde ett horribelt domslut. Bollen studsade överallt i målområdet och tog på en av våra spelares ben innan Fanny fick kontroll på bollen och plockade upp den. Det var inte ett tillbakaspel, säger Eklund.

Hemmalaget som fått blodad tand gjorde 2–2-målet tre minuter senare, vilket även blev matchens slutresultat.

– Östersund kom tillbaka in i matchen efter reduceringen och vi fick ingen utdelning på våra chanser. Vi höll en jämn nivå och vi ska vara nöjda med en poäng, men självklart ville vi ha alla tre, avslutar han.