2015-07-24 20:46

2015-07-24 20:46

FBK förstärker med målvaktsveteran

FOTBOLL.: Lars Augustsson gör comeback

Anton Erikssons skadade hälsena ställde till det rejält för FBK då de helt plötsligt stod utan en andramålvakt. Något som division 3-laget nu har åtgärdat i form av den 43-årige Lars Augustsson, som åter plockar upp målvaktshandskarna från den berömda hyllan.

Jesper Fromholdt har varit förstavalet mellan stolparna hos FBK hela säsongen medan Anton Eriksson agerat back up. Men när Erikssons hälsena gick av gav sig Karlstadslaget ut på målvaktsjakt för att finna en ersättare till den vakanta platsen – och fann lösningen inom den egna klubben.

– När den här situationen uppstod tänkte jag att jag kunde hjälpa FBK då jag redan är med i föreningen och tränar klubbens P03-lag, berättar Lars Augustsson som inte spelat en match sedan 2013.

– Jag trodde att kroppen skulle vara stelare men det har faktiskt känts riktigt bra.

Tanken är att Augustsson främst ska spela i klubbens division 5-lag men också spela med a-laget vid behov.

Men det är inte bara nyförvärv till de rödklädda. Laget får klara sig utan Dan Nyblom som har valt att gå tillbaka till Hertzöga, samt Mohammed Quassem som blivit uttagen till ett träningsläger för Iraks U20-landslag.

Jesper Fromholdt har varit förstavalet mellan stolparna hos FBK hela säsongen medan Anton Eriksson agerat back up. Men när Erikssons hälsena gick av gav sig Karlstadslaget ut på målvaktsjakt för att finna en ersättare till den vakanta platsen – och fann lösningen inom den egna klubben.

– När den här situationen uppstod tänkte jag att jag kunde hjälpa FBK då jag redan är med i föreningen och tränar klubbens P03-lag, berättar Lars Augustsson som inte spelat en match sedan 2013.

– Jag trodde att kroppen skulle vara stelare men det har faktiskt känts riktigt bra.

Tanken är att Augustsson främst ska spela i klubbens division 5-lag men också spela med a-laget vid behov.

Men det är inte bara nyförvärv till de rödklädda. Laget får klara sig utan Dan Nyblom som har valt att gå tillbaka till Hertzöga, samt Mohammed Quassem som blivit uttagen till ett träningsläger för Iraks U20-landslag.