2017-06-12 13:39

2017-06-12 13:40

Boltic förstärker truppen

BANDY: Trio presenterad av Boltic

Fjolårsfemman Boltic presenterade nyligen konstellationen som ska leda laget under den kommande säsongen. Nu börjar även spelartruppen ta form.

Målvakten Fredrik Johansson presenterades under måndagen tillsammans med de offensiva pjäserna Jonatan Sundberg och Gustav Backman.

Årets upplaga av allsvenskan kan bli den tuffaste på länge, södra och norra serien slås ihop vilket ger ett antal heta möten i vinter. Boltic rustar nu upp truppen, på målvaktssidan gör Fredrik Johansson comeback efter två säsonger i Mosserud.

– Jag lämnade Boltic eftersom jag hade för mycket med jobbet, men nu har jag kommit in i det och känner att jag är redo att satsa och spela högre upp. Det känns riktigt bra, säger han till klubbens hemsida.

Nytillskott i offensiven

Mångsidige anfallaren Gustav Backman ansluter från Jönköping. Backman kan spela på flera olika positioner men användes främst som anfallare hos smålänningarna.

Ytterligare offensiv kraft hämtas in i målgöraren Jonathan Sundberg som tidigare representerat Bollnäs och Ljusdal.

Boltic inleder seriespelet den 4 november med hemmamatch mot Tranås

Målvakten Fredrik Johansson presenterades under måndagen tillsammans med de offensiva pjäserna Jonatan Sundberg och Gustav Backman.

Årets upplaga av allsvenskan kan bli den tuffaste på länge, södra och norra serien slås ihop vilket ger ett antal heta möten i vinter. Boltic rustar nu upp truppen, på målvaktssidan gör Fredrik Johansson comeback efter två säsonger i Mosserud.

– Jag lämnade Boltic eftersom jag hade för mycket med jobbet, men nu har jag kommit in i det och känner att jag är redo att satsa och spela högre upp. Det känns riktigt bra, säger han till klubbens hemsida.

Nytillskott i offensiven

Mångsidige anfallaren Gustav Backman ansluter från Jönköping. Backman kan spela på flera olika positioner men användes främst som anfallare hos smålänningarna.

Ytterligare offensiv kraft hämtas in i målgöraren Jonathan Sundberg som tidigare representerat Bollnäs och Ljusdal.

Boltic inleder seriespelet den 4 november med hemmamatch mot Tranås

  • Markus Strömberg