2015-09-18 06:00

2015-09-18 06:00

"Våra spelare får inga löner"

BANDY

Boltics årsmöte hölls i torsdags. Föreningen valde in en ny styrelse, med fjolårets ordförande Björn Sefton i spetsen.

Förutom Sefton finns även A-lagstränaren Mikael Brostner och ungdomsansvarige Hans Persson med i styrelsen, samt Lennart Wickström. Den femte styrelsemedlemmen har Sefton och hans kollegor i uppdrag att välja ut.

Den mest aktuella frågan under mötet blev ekonomin. Boltic som inte längre har några gamla skulder kvar ser nu framåt.

– Vi har betalt av alla våra gamla skulder. För tillfället har vi inte så mycket pengar i kassan men våra spelare är med gratis, de får inga löner. Nu handlar det om att föreningen får en stabil ekonomi i framtiden, säger Boltics marknadsansvarige Per-Erik Saikoff.

Förutom Sefton finns även A-lagstränaren Mikael Brostner och ungdomsansvarige Hans Persson med i styrelsen, samt Lennart Wickström. Den femte styrelsemedlemmen har Sefton och hans kollegor i uppdrag att välja ut.

Den mest aktuella frågan under mötet blev ekonomin. Boltic som inte längre har några gamla skulder kvar ser nu framåt.

– Vi har betalt av alla våra gamla skulder. För tillfället har vi inte så mycket pengar i kassan men våra spelare är med gratis, de får inga löner. Nu handlar det om att föreningen får en stabil ekonomi i framtiden, säger Boltics marknadsansvarige Per-Erik Saikoff.