2018-02-14 18:54

2018-02-14 18:54

Karlstad-Hammarö ansöker om NIU

AMERIKANSK FOTBOLL: Crusaders: "Framförallt ger det oss en möjlighet att även rekrytera tjejer"

Karlstads-Hammarö Idrottsgymnasium och Carlstad Crusaders gör nu en gemensam satsning på nationell idrottsutbildning i amerikansk fotboll.
– Detta är en mycket viktig pusselbit i vårt arbete för att bli ett centrum för amerikansk fotboll i norra Europa, säger Carlstad Crusaders klubbdirektör Robert Sundberg.

Karlstads-Hammarö gymnasienämnd beslutade på onsdagen att ansöka till Skolverket om att få starta nationell idrottsutbildning (NIU) i amerikansk fotboll.

Carlstad Crusaders, som tog sitt åttonde SM-guld förra säsongen, och Svenska amerikanska fotbollsförbundet är med på satsningen.

Daniel Beghel (M) är ordförande i Karlstads-Hammarö gymnasienämnd:

– Det känns bra att vi återigen kan erbjuda amerikansk fotboll som utbud på idrottsgymnasiet. Carlstad Crusaders har, utöver en stark a-lagsverksamhet, en bred ungdomsverksamhet som riktar sig till både pojkar och flickor.

Kim Johansson är idrottsintendent på Karlstads-Hammarö Idrottsgymnasium:

– Spännande med amerikansk fotboll på programmet igen. Carlstad Crusaders är en drivande och välorganiserad förening som blir en bra samarbetspartner tillsammans med övriga inom Idrottsgymnasiets regi.

"Bästa lösningen"

Robert Sundberg är klubbdirektör i Carlstad Crusaders:

– Det är mycket spännande att tillsammans Karlstads kommun få göra denna satsning. Vi pratade med flera gymnasieskolor i Karlstad, men med den erfarenhet och struktur kommunen har runt sina program för NIU kändes detta som den bästa lösningen för vår förening, säger Robert Sundberg

Och fortsätter:

– Detta är en mycket viktig del i vårt arbete att bli ett centrum för amerikansk fotboll i norra Europa. Dels för våra egna ungdomar som vill satsa på vår idrott, men också för andra ungdomar runt om i Sverige som kan få en möjlighet att se hur vi arbetar i vår förening och ge dem möjlighet att träna med våra juniorlag. Men framförallt ger det också oss en möjlighet att även rekrytera tjejer och ge dem en extraordinär utbildning inom amerikansk fotboll för att kunna bidra till vårt damlag framöver.

Om Skolverket godkänner ansökan är ambitionen att NIU i amerikansk fotboll ska starta hösten 2019.

Karlstads-Hammarö Idrottsgymnasium erbjuder sedan tidigare riksidrottsgymnasium (RIG) i friidrott samt nationell idrottsutbildning (NIU) i friidrott, fotboll, golf och handboll. Dessutom kan alla idrotter kombineras med lokal idrottsutbildning - idrottsfördjupning.

Karlstads-Hammarö gymnasienämnd beslutade på onsdagen att ansöka till Skolverket om att få starta nationell idrottsutbildning (NIU) i amerikansk fotboll.

Carlstad Crusaders, som tog sitt åttonde SM-guld förra säsongen, och Svenska amerikanska fotbollsförbundet är med på satsningen.

Daniel Beghel (M) är ordförande i Karlstads-Hammarö gymnasienämnd:

– Det känns bra att vi återigen kan erbjuda amerikansk fotboll som utbud på idrottsgymnasiet. Carlstad Crusaders har, utöver en stark a-lagsverksamhet, en bred ungdomsverksamhet som riktar sig till både pojkar och flickor.

Kim Johansson är idrottsintendent på Karlstads-Hammarö Idrottsgymnasium:

– Spännande med amerikansk fotboll på programmet igen. Carlstad Crusaders är en drivande och välorganiserad förening som blir en bra samarbetspartner tillsammans med övriga inom Idrottsgymnasiets regi.

"Bästa lösningen"

Robert Sundberg är klubbdirektör i Carlstad Crusaders:

– Det är mycket spännande att tillsammans Karlstads kommun få göra denna satsning. Vi pratade med flera gymnasieskolor i Karlstad, men med den erfarenhet och struktur kommunen har runt sina program för NIU kändes detta som den bästa lösningen för vår förening, säger Robert Sundberg

Och fortsätter:

– Detta är en mycket viktig del i vårt arbete att bli ett centrum för amerikansk fotboll i norra Europa. Dels för våra egna ungdomar som vill satsa på vår idrott, men också för andra ungdomar runt om i Sverige som kan få en möjlighet att se hur vi arbetar i vår förening och ge dem möjlighet att träna med våra juniorlag. Men framförallt ger det också oss en möjlighet att även rekrytera tjejer och ge dem en extraordinär utbildning inom amerikansk fotboll för att kunna bidra till vårt damlag framöver.

Om Skolverket godkänner ansökan är ambitionen att NIU i amerikansk fotboll ska starta hösten 2019.

Karlstads-Hammarö Idrottsgymnasium erbjuder sedan tidigare riksidrottsgymnasium (RIG) i friidrott samt nationell idrottsutbildning (NIU) i friidrott, fotboll, golf och handboll. Dessutom kan alla idrotter kombineras med lokal idrottsutbildning - idrottsfördjupning.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.