2017-04-10 06:00

2017-04-10 06:00

Kampkonsten för alla

AIKIDO: "Aikido är inkluderande. Det är viktigt i en tid som denna"

I helgen arrangerade Karlstad Aikidoklubb sitt årliga vårläger. Deltagare från hela Skandinavien samlades och en av världens absolut högst graderade inom sporten, svenske Ulf Evenås, instruerade de 45 personer som samlats i aikidokonsten.

Karlstad Aikidoklubbs vårläger har blivit en trevlig tradition för alla utövare i landet. I år arrangerades lägret ännu en gång och klubbens ordförande, Fredrik Snell, var väldigt nöjd över hur helgen utvecklade sig.

– Det har varit jättelyckat. Det är kul att folk vill åka land och rike runt bara för att få komma hit, säger Snell.

Okänd sport

Aikido har ungefär 4000 utövare i Sverige och runt 50 personer är medlemmar i Karlstad Aikidoklubb. Men ändå är det inte många som riktigt vet vad det går ut på.

– Aikido är både en traditionell och modern kampkonst från Japan. Den är helt tävlingsfri och den innehåller många bitar av den kultur från Japan som många är vana vid, med samurajer och liknande.

Finbesök

Varje år som lägret hålls så står Ulf Evenås, en av världens mest framstående aikidoutövare, och instruerar deltagarna. Något som alltid är uppskattat.

– Ulf är av graden shihan, något som väldigt få i världen är. Hans erfarenhet och kunnande är ovärderligt och det är en stor ära att han vill besöka oss.

En framtidssport

Sporten är inte jättestor i Sverige som det är just nu, men Fredrik tror att sporten kommer att växa i framtiden.

– Mycket i samhället i dag bygger på idén om att allting ska gå snabbt och att allting ska ske omedelbart. Aikido är precis tvärtom. Den bygger på den långa processen. Det finns många människor där ute som skulle vilja gå tillbaka till den mer lugna livsstilen.

Vad menas med ”den långa processen”?

– Kampkonsten är uppbyggd för att man ska kunna hålla på med den livet ut. Den är öppen för alla och oavsett om man är ung eller gammal, tjej eller kille, är man välkommen att utöva den tillsammans. Aikido är inkluderande. Det är viktigt i en tid som denna.

Karlstad Aikidoklubbs vårläger har blivit en trevlig tradition för alla utövare i landet. I år arrangerades lägret ännu en gång och klubbens ordförande, Fredrik Snell, var väldigt nöjd över hur helgen utvecklade sig.

– Det har varit jättelyckat. Det är kul att folk vill åka land och rike runt bara för att få komma hit, säger Snell.

Okänd sport

Aikido har ungefär 4000 utövare i Sverige och runt 50 personer är medlemmar i Karlstad Aikidoklubb. Men ändå är det inte många som riktigt vet vad det går ut på.

– Aikido är både en traditionell och modern kampkonst från Japan. Den är helt tävlingsfri och den innehåller många bitar av den kultur från Japan som många är vana vid, med samurajer och liknande.

Finbesök

Varje år som lägret hålls så står Ulf Evenås, en av världens mest framstående aikidoutövare, och instruerar deltagarna. Något som alltid är uppskattat.

– Ulf är av graden shihan, något som väldigt få i världen är. Hans erfarenhet och kunnande är ovärderligt och det är en stor ära att han vill besöka oss.

En framtidssport

Sporten är inte jättestor i Sverige som det är just nu, men Fredrik tror att sporten kommer att växa i framtiden.

– Mycket i samhället i dag bygger på idén om att allting ska gå snabbt och att allting ska ske omedelbart. Aikido är precis tvärtom. Den bygger på den långa processen. Det finns många människor där ute som skulle vilja gå tillbaka till den mer lugna livsstilen.

Vad menas med ”den långa processen”?

– Kampkonsten är uppbyggd för att man ska kunna hålla på med den livet ut. Den är öppen för alla och oavsett om man är ung eller gammal, tjej eller kille, är man välkommen att utöva den tillsammans. Aikido är inkluderande. Det är viktigt i en tid som denna.

  • Philip Alfredsson

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.