2016-09-09 06:00

2016-09-09 06:00

Deje IK har 90-årskalas

SPORT: Full fart på Älvkroksvallen

Under lördagen har Deje IK 90-årskalas på Älvkroksvallen.
Kändisar som Patrik Sjöberg, Stefan Holm och Ulf Sterner deltar i firandet.

Matchen mellan Deje IK:s veteraner och TV-laget är ett av inslagen i celebrerandet av den anrika klubben. I TV-laget ingår bland andra Patrik Sjöberg, Patrik Ekwall, David Fjäll, Robert Prytz, Jovan Radomir och Paradise hotel-vinnaren Eric Hagberg.

Deje förstärks med Stefan Holm.

Ulf Sterner, som började hockeykarriären i Deje IK i division 2, gör avspark i form av en tekning.

Vidare spelar klubbens ungdomslag en minicup och kommunens tre lag möts i en alliansmatch i bumperball.

Kalaset pågår hela dagen (12–18). Det blir också freestylefotboll med Viktor Olofsson, direkt från VM i Tjeckien, och det kommer finnas en uppblåsbar fotbollsplan, hoppborg, hinderbana, 4-hjulsturer och speedshooting.

Pär Ericssons nyinstiftade stipendium delas ut för första gången.

Matchen mellan Deje IK:s veteraner och TV-laget är ett av inslagen i celebrerandet av den anrika klubben. I TV-laget ingår bland andra Patrik Sjöberg, Patrik Ekwall, David Fjäll, Robert Prytz, Jovan Radomir och Paradise hotel-vinnaren Eric Hagberg.

Deje förstärks med Stefan Holm.

Ulf Sterner, som började hockeykarriären i Deje IK i division 2, gör avspark i form av en tekning.

Vidare spelar klubbens ungdomslag en minicup och kommunens tre lag möts i en alliansmatch i bumperball.

Kalaset pågår hela dagen (12–18). Det blir också freestylefotboll med Viktor Olofsson, direkt från VM i Tjeckien, och det kommer finnas en uppblåsbar fotbollsplan, hoppborg, hinderbana, 4-hjulsturer och speedshooting.

Pär Ericssons nyinstiftade stipendium delas ut för första gången.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.