2016-04-22 10:47

2016-04-22 10:47

Karlstad på väg uppåt

TYNGDLYFTNING

I Karlstads atletklubb är tyngdlyftningen på stark frammarsch, och då speciellt damerna.

Förra säsongen fanns det för första gången i klubbens 70-åriga historia ett damlag som nu avancerar genom serierna och i hemmatävlingen på lördagen har chans att gå upp från division 2 till division 1. Det borde inte vara några problem eftersom resultaten motsvarar elitserienivå.

Herrarna har samtidigt chansen att ta sig till elitserien och juniorerna lyfter för vinst i svenska juniorserien.

Även veteranerna är i gång, med nestorn Per-Olov Hansson, som är 80 år.

I Karlstads atletklubb är tyngdlyftningen på stark frammarsch, och då speciellt damerna.

Förra säsongen fanns det för första gången i klubbens 70-åriga historia ett damlag som nu avancerar genom serierna och i hemmatävlingen på lördagen har chans att gå upp från division 2 till division 1. Det borde inte vara några problem eftersom resultaten motsvarar elitserienivå.

Herrarna har samtidigt chansen att ta sig till elitserien och juniorerna lyfter för vinst i svenska juniorserien.

Även veteranerna är i gång, med nestorn Per-Olov Hansson, som är 80 år.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.