2016-04-22 18:57

2016-04-22 18:57

"Ett lag som kan gå till final"

BORDTENNIS: SM-kvartsfinalerna spikade

Nu är det klart. Det blir inget Värmlandsderby i bordtennisens kvartsfinalsspel. Storfors får i stället möta Dänningelanda och Arvika ställs mot Eslöv.

Under fredagen spikades SM-slutspelets kvartsfinaler för damer.

Tabellettan Eslöv fick välja först, och valde Arvika. Tvåan Spårvägen bestämde sig för Åsa. Trean Storfors, som på förhand hoppades på ett Värmlandsderby, fick nöja sig med sitt tredjeval – Dänningelanda.

I seriespelet besegrade Storfors Växjölaget med 6–0 på hemmaplan.

– Det är absolut inget lätt motstånd, men det känns som att vi har bra chans att slå dem igen, säger värmländskornas tränare Anders Hulth.

Kvartsfinalerna avgörs i bäst av tre och startar redan på onsdag.

Storfors börjar på bortaplan och tros kunna klättra högt i slutspelsträdet.

– Vi åkte ut i semifinal i fjol, nu tycker jag att vi har ett lag som kan gå till final. Vi är bättre och mer komplett än då. Om alla våra spelare är på topp känns det som att vi kan slå samtliga lag i slutspelet, säger Hulth.

Match två spelas i Storfors på fredag. En eventuell tredje och avgörande match spelas dagen därpå, även den i Värmland.

Arvika inleder på hemmaplan.

Under fredagen spikades SM-slutspelets kvartsfinaler för damer.

Tabellettan Eslöv fick välja först, och valde Arvika. Tvåan Spårvägen bestämde sig för Åsa. Trean Storfors, som på förhand hoppades på ett Värmlandsderby, fick nöja sig med sitt tredjeval – Dänningelanda.

I seriespelet besegrade Storfors Växjölaget med 6–0 på hemmaplan.

– Det är absolut inget lätt motstånd, men det känns som att vi har bra chans att slå dem igen, säger värmländskornas tränare Anders Hulth.

Kvartsfinalerna avgörs i bäst av tre och startar redan på onsdag.

Storfors börjar på bortaplan och tros kunna klättra högt i slutspelsträdet.

– Vi åkte ut i semifinal i fjol, nu tycker jag att vi har ett lag som kan gå till final. Vi är bättre och mer komplett än då. Om alla våra spelare är på topp känns det som att vi kan slå samtliga lag i slutspelet, säger Hulth.

Match två spelas i Storfors på fredag. En eventuell tredje och avgörande match spelas dagen därpå, även den i Värmland.

Arvika inleder på hemmaplan.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.