2016-02-04 19:17

2016-02-05 11:32

Viking känner sig blåst

ISHOCKEY: Hagforsklubben rasar mot domslutet: "I klass med Monthy Python"

Viktiga bottenmötet mellan hemmalaget Viking och Arvika hade kommit in i slutakten och stod och vägde.
Då svarade Vikings Andreas Albinsson för matchens soloprestation och satte kvitteringen till 3–3 – trodde alla.
Men huvuddomaren dömde efter viss palaver bort målet.

Att domslutet i efterhand – milt uttryckt – kan diskuteras visar en filmsekvens som fångats från läktarhåll.

Här ser man tydligt hur Andreas Albinsson skjuter och att pucken träffar nätet bakom Arvikakeepern David Tindefjord och studsar ut igen. Dessutom pekar domaren först för mål, medan hemmalaget jublar och gästerna deppar.

– Det här är det konstigaste jag har varit med om i hela min karriär, både som spelare och ledare, säger erfarne Vikingtränaren Roland Sätterman till klubbens hemsida.

Svårt att smälta

I efterhand kom allt snack att handla om målet som inte blev mål.

Inte minst med tanke på att Arvika till slut vann matchen med 3–2 och att båda lagen kämpar för att undvika degradering till division 3.

På Vikings hemsida beskrivs det inträffade som något ”i klass med Monty Python”.

Och Vikingtränaren Sätterman har mycket svårt att smälta det som hände:

– Jag förstår att misstag kan begås, men domarna har tillsammans sex ögon. Det var ingen snabb sekvens, det var en passning ut på kant och en situation in mot mål. Detta borde både huvuddomare och linjemän kunna placera sig inför utan problem.

Enligt Sätterman var det dessutom ingen som protesterade mot målet.

”En pudel hjälper inte”

I och med förlusten på onsdagskvällen delar nu Viking jumboplatsen i hockeytvåan med just Arvika – båda med två poäng upp till Åmål, som ligger på den sjätteplats som innebär fortsatt division 2-status utan kvalspel.

– En pudel från domaren hjälper oss inte i det här läget. Vi är en förening som satsar och vill komma någon vart, då tar sådant här väldigt hårt. Det var ett avgörande läge i matchen och det var en match som var av stor betydelse för tabellen, säger Sätterman till hemsidan vikinghc.se.

Att domslutet i efterhand – milt uttryckt – kan diskuteras visar en filmsekvens som fångats från läktarhåll.

Här ser man tydligt hur Andreas Albinsson skjuter och att pucken träffar nätet bakom Arvikakeepern David Tindefjord och studsar ut igen. Dessutom pekar domaren först för mål, medan hemmalaget jublar och gästerna deppar.

– Det här är det konstigaste jag har varit med om i hela min karriär, både som spelare och ledare, säger erfarne Vikingtränaren Roland Sätterman till klubbens hemsida.

Svårt att smälta

I efterhand kom allt snack att handla om målet som inte blev mål.

Inte minst med tanke på att Arvika till slut vann matchen med 3–2 och att båda lagen kämpar för att undvika degradering till division 3.

På Vikings hemsida beskrivs det inträffade som något ”i klass med Monty Python”.

Och Vikingtränaren Sätterman har mycket svårt att smälta det som hände:

– Jag förstår att misstag kan begås, men domarna har tillsammans sex ögon. Det var ingen snabb sekvens, det var en passning ut på kant och en situation in mot mål. Detta borde både huvuddomare och linjemän kunna placera sig inför utan problem.

Enligt Sätterman var det dessutom ingen som protesterade mot målet.

”En pudel hjälper inte”

I och med förlusten på onsdagskvällen delar nu Viking jumboplatsen i hockeytvåan med just Arvika – båda med två poäng upp till Åmål, som ligger på den sjätteplats som innebär fortsatt division 2-status utan kvalspel.

– En pudel från domaren hjälper oss inte i det här läget. Vi är en förening som satsar och vill komma någon vart, då tar sådant här väldigt hårt. Det var ett avgörande läge i matchen och det var en match som var av stor betydelse för tabellen, säger Sätterman till hemsidan vikinghc.se.

Spelprogram division 2 västra C

Det återstår tre omgångar av serien. Topp fem, samt hockeytvåans poängbästa sexa – vilket är Åmål just nu, slipper kvala för förnyat kontrakt.

Omgång 26: Filipstad-Viking, Åmål-Arvika, Grums-Kil, Munkfors-Hammarö.

Omgång 27: Arvika-Munkfors, Åmål-Grums, Hammarö-Filipstad, Kil-Viking.

Omgång 28: Filipstad-Åmål, Grums-Arvika, Munkfors-Kil, Viking-Hammarö.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.