2016-01-05 18:59

2016-01-05 21:00

"Miro" stannar i United

FOTBOLL

(UPPDATERAD 21.00) Ytterligare en bit har fallit på plats i Carlstad Uniteds lagpussel inför den kommande division 1-säsongen.

Målvakten Mirhad Abdijanovic har skrivit på ett nytt kontrakt med klubben. Avtalet är ett så kallat 1+1-kontrakt.

– Jag hade några andra erbjudanden, men mitt förstaval är alltid United, konstaterar den 190 centimeter långe och Bosnien-födde burväktaren.

Carlstad United har dock fortfarande en hel del kvar att jobba med.

Framför allt måste tränarfrågan lösas. Det mest heta spåret har den sista tiden stavats Amir Alagic. En tränare som tidigare varit verksam inom Werder Bremens organisation och även haft uppdrag kring Qatars landslag samt Bosniens U19-landslag.

– Förlängningen med Mirhad är en viktig bit i vårt lagbygge. Det känns oerhört bra att vi knutit till oss ”Miro” ytterligare en säsong. Han har ett stort United-hjärta och är en mycket duktig målvakt, säger sportgruppens Tobias Johansson till klubbens hemsida.

 

 

Målvakten Mirhad Abdijanovic har skrivit på ett nytt kontrakt med klubben. Avtalet är ett så kallat 1+1-kontrakt.

– Jag hade några andra erbjudanden, men mitt förstaval är alltid United, konstaterar den 190 centimeter långe och Bosnien-födde burväktaren.

Carlstad United har dock fortfarande en hel del kvar att jobba med.

Framför allt måste tränarfrågan lösas. Det mest heta spåret har den sista tiden stavats Amir Alagic. En tränare som tidigare varit verksam inom Werder Bremens organisation och även haft uppdrag kring Qatars landslag samt Bosniens U19-landslag.

– Förlängningen med Mirhad är en viktig bit i vårt lagbygge. Det känns oerhört bra att vi knutit till oss ”Miro” ytterligare en säsong. Han har ett stort United-hjärta och är en mycket duktig målvakt, säger sportgruppens Tobias Johansson till klubbens hemsida.