2015-12-16 15:23

2015-12-16 15:23

Crusaders välkomnar stora förändringar

AMERIKANSK FOTBOLL: "Det är bra för sporten"

SAFF (Svensk Amerikansk Fotbollförbundet) bjuder på rejäla förändringar upplägget inför säsongen 2016.Enligt ett nytt förslag ska Superserien starta redan 9-10 april och vara färdigspelad till midsommar.– Ett steg i rätt riktning, säger Robert Sundberg, klubbdirektör i Crusaders.

Fler svenska klubbar har efterfrågat förändringar när det gäller det gamla serieupplägget.

Nu går önskemålen i uppfyllelse.

Med start 2016 gör man nu ett treårigt försök till att spela Superserien och division 1 dam (högsta serien) utan uppehåll. Det nya förslaget innebär alltså att den uppdelade säsongen, i vår- och höstsäsong, skrinläggs.

Tidig seriestart

Den svenska superserien för herrar inleds därmed redan 9-10 april och de sju deltagande lagen kommer att ha spelat färdigt grundserien redan till midsommar.

– En sammanhängande och mer komprimerad säsong för mycket gott med sig, säger Carlstad Crusaders Robert Sundberg.

Och fortsätter:

– Tidigare kan vissa lag ha haft spelledigt upp till sex veckor under sommaren. Det kommer vi bort från nu.

Crusaders välkomnar förändringarna. Även klubbens spelare har närmast mangrant förordat nyordningen, trots att Crusaders är det svenska lag som sannolikt påverkas mest.

– För svensk fotboll i stort är det här bra. För oss som inte har eget konstgräs är en tidigarelagd säsong dock ett litet minus. Om vi går långt i Superserien och Champions league kommer vi dessutom att spela 16 matcher på 16 veckor, vilket naturligtvis blir intensivt. Det senare kräver förändringar som breddning av truppen, men det ska vi klara av, säger Sundberg.

Ekonomisk aspekt

Det finns också en ekonomisk aspekt på förändringarna.

Om säsongen förkortas till mindre än sex månader minskar exempelvis föreningarnas kostnader för tränare och importer.

– SM-finalen spelas 9 juli och Champions league-slutspelet två veckor senare. Det är ett upplägg som passar vår ambitionsnivå, säger Robert Sundberg.

Den flerfaldiga mästarklubben bygger också vidare på truppen inför 2016.

– Brett Koepp står under kontrakt, men vi har den andra av två amerikanska platser kvar att fylla. Just nu för vi dialog med fyra potentiella nyförvärv.

Fler svenska klubbar har efterfrågat förändringar när det gäller det gamla serieupplägget.

Nu går önskemålen i uppfyllelse.

Med start 2016 gör man nu ett treårigt försök till att spela Superserien och division 1 dam (högsta serien) utan uppehåll. Det nya förslaget innebär alltså att den uppdelade säsongen, i vår- och höstsäsong, skrinläggs.

Tidig seriestart

Den svenska superserien för herrar inleds därmed redan 9-10 april och de sju deltagande lagen kommer att ha spelat färdigt grundserien redan till midsommar.

– En sammanhängande och mer komprimerad säsong för mycket gott med sig, säger Carlstad Crusaders Robert Sundberg.

Och fortsätter:

– Tidigare kan vissa lag ha haft spelledigt upp till sex veckor under sommaren. Det kommer vi bort från nu.

Crusaders välkomnar förändringarna. Även klubbens spelare har närmast mangrant förordat nyordningen, trots att Crusaders är det svenska lag som sannolikt påverkas mest.

– För svensk fotboll i stort är det här bra. För oss som inte har eget konstgräs är en tidigarelagd säsong dock ett litet minus. Om vi går långt i Superserien och Champions league kommer vi dessutom att spela 16 matcher på 16 veckor, vilket naturligtvis blir intensivt. Det senare kräver förändringar som breddning av truppen, men det ska vi klara av, säger Sundberg.

Ekonomisk aspekt

Det finns också en ekonomisk aspekt på förändringarna.

Om säsongen förkortas till mindre än sex månader minskar exempelvis föreningarnas kostnader för tränare och importer.

– SM-finalen spelas 9 juli och Champions league-slutspelet två veckor senare. Det är ett upplägg som passar vår ambitionsnivå, säger Robert Sundberg.

Den flerfaldiga mästarklubben bygger också vidare på truppen inför 2016.

– Brett Koepp står under kontrakt, men vi har den andra av två amerikanska platser kvar att fylla. Just nu för vi dialog med fyra potentiella nyförvärv.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.