2015-12-03 11:28

2015-12-03 11:28

Söberg kvar i Kif Örebro

FOTBOLL

Värmländska landslagsmålvakten Carola Söberg tycks trivas i Kif Örebro.
Nu förlänger 33-åringen sitt avtal med klubben ytterligare ett år.

– Det känns jättebra att fortsätta ännu ett år i Kif Örebro. Vi har något väldigt spännande på gång, framför allt sett till hur vi avslutade säsongen. Jag ser fram emot nästa säsong och att återigen få möta hemmapubliken på Behrn arena, säger Söberg till klubbens hemsida.

Carola kom till Örebro från den norska klubben Avaldnes IL inför säsongen 2015, och har tidigare representerat Tyresö FF, Umeå IK och Mallbackens IF under totalt 15 säsonger i Damallsvenskan.

Hon har en lång meritlista med bland annat elva a-landskamper, VM-slutspel i Kanada 2015, tre silver i UEFA Women´s Champions League och tre guld i Damallsvenskan.

– Carola har varit en tongivande spelare under hela säsongen och avslutade året på ett mycket starkt sätt bland, annat genom sina insatser i alla fyra matcher i Uefa Womens Champions League, skriver klubben vidare på hemsidan.

– Det känns jättebra att fortsätta ännu ett år i Kif Örebro. Vi har något väldigt spännande på gång, framför allt sett till hur vi avslutade säsongen. Jag ser fram emot nästa säsong och att återigen få möta hemmapubliken på Behrn arena, säger Söberg till klubbens hemsida.

Carola kom till Örebro från den norska klubben Avaldnes IL inför säsongen 2015, och har tidigare representerat Tyresö FF, Umeå IK och Mallbackens IF under totalt 15 säsonger i Damallsvenskan.

Hon har en lång meritlista med bland annat elva a-landskamper, VM-slutspel i Kanada 2015, tre silver i UEFA Women´s Champions League och tre guld i Damallsvenskan.

– Carola har varit en tongivande spelare under hela säsongen och avslutade året på ett mycket starkt sätt bland, annat genom sina insatser i alla fyra matcher i Uefa Womens Champions League, skriver klubben vidare på hemsidan.