2015-09-07 17:24

2015-09-07 17:25

Salmela till Brynäs

ISHOCKEY

Anssi Salmela blev för dyr för Färjestads nya lagbygge.
Nu hamnar den finske toppbacken i Brynäs i stället.

Eftersom Brynäs spås gå mot en tuff vinter kan man påstå att Salmela värvas som en räddningsplanka för tredje säsongen i rad. Han värvades in mitt under pågående säsong i ett krisande HV och FBK.

– Han är en erfaren tvåvägsback men har sin starkaste sida i offensiven. Han blir en perfekt back för vårt lag. Han kommer att ta mycket istid och bidra med sin skicklighet i powerplay och inte minst med sin inställning till att träna och göra sig förberedd inför match. Han är ett fullblodsproffs helt enkelt, säger Stefan Bengtzén, sportchef i Brynäs IF.

Anssi Salmela är en erfaren back med både spel i NHL, AHL, KHL och finska SM-Liiga bland sina meriter. Han har spelat över 100 matcher i NHL, 59 matcher i KHL, över 200 matcher i SM-Liiga och 86 matcher i SHL. Han har vid ett flertal tillfällen under sin hockeykarriär också representerat det finska landslaget. Nu senast vid VM 2015.

Säsongen 2013/2014 kom Anssi till Sverige för spel i Modo, och HV 71. Förra säsongen spelade han med Färjestad BK och där var han en av de spelare som hade mest istid och gjorde 23 (6+17) poäng på 42 matcher. Nu är det alltså klart att den finska backen ska spela i Brynäs IF kommande säsong.

Anssi Salmela ansluter till Brynäs måndagen den 14 september.

Eftersom Brynäs spås gå mot en tuff vinter kan man påstå att Salmela värvas som en räddningsplanka för tredje säsongen i rad. Han värvades in mitt under pågående säsong i ett krisande HV och FBK.

– Han är en erfaren tvåvägsback men har sin starkaste sida i offensiven. Han blir en perfekt back för vårt lag. Han kommer att ta mycket istid och bidra med sin skicklighet i powerplay och inte minst med sin inställning till att träna och göra sig förberedd inför match. Han är ett fullblodsproffs helt enkelt, säger Stefan Bengtzén, sportchef i Brynäs IF.

Anssi Salmela är en erfaren back med både spel i NHL, AHL, KHL och finska SM-Liiga bland sina meriter. Han har spelat över 100 matcher i NHL, 59 matcher i KHL, över 200 matcher i SM-Liiga och 86 matcher i SHL. Han har vid ett flertal tillfällen under sin hockeykarriär också representerat det finska landslaget. Nu senast vid VM 2015.

Säsongen 2013/2014 kom Anssi till Sverige för spel i Modo, och HV 71. Förra säsongen spelade han med Färjestad BK och där var han en av de spelare som hade mest istid och gjorde 23 (6+17) poäng på 42 matcher. Nu är det alltså klart att den finska backen ska spela i Brynäs IF kommande säsong.

Anssi Salmela ansluter till Brynäs måndagen den 14 september.