2015-09-04 15:46

2015-09-04 15:46

KTK vill ha fler banor

TENNIS: Vuxit ur kostymen

Karlstad Tennisklubb har vuxit ur sin kostym.

Klubben som i dag har över 200 medlemmar och nio lag i seriespel har blivit trångbodd – inte minst sedan idrottshallen Universalen på Kronoparken revs.

– Nu har vi bara tre inomhusbanor att tillgå och det är alldeles för dåligt för att vi ska kunna möta det stora tennisintresse som finns bland kommunens invånare, säger klubbens ordförande Johan Christenson i en skrivelse till kommunen.

Enligt Christenson tvingas KTK tacka nej till nya ungdomar och medlemmar. Dessutom tvingas man begränsa antalet träningstimmar för de redan aktiva.

– När nu Sommarro TK bildats och flyttat in i Karlstad Racketcenter är situationen kaotisk. I dagsläget räcker inte tiderna till för båda klubbarna, fortsätter Christenson.

Karlstads Tennisklubb föreslår i sin skrivelse att nya inomhusbanor kan byggas på området mellan Karlstad Racketcenter och Tingvalla isstadion.

– Eftersom tennis är en avgiftsbelagd sport borde två till tre nya inomhusbanor i princip vara självfinansierande, inte minst med tanke på att vi har en lång kö av spelare som väntar på att få komma in, avslutar Johan Christenson.

– Nu har vi bara tre inomhusbanor att tillgå och det är alldeles för dåligt för att vi ska kunna möta det stora tennisintresse som finns bland kommunens invånare, säger klubbens ordförande Johan Christenson i en skrivelse till kommunen.

Enligt Christenson tvingas KTK tacka nej till nya ungdomar och medlemmar. Dessutom tvingas man begränsa antalet träningstimmar för de redan aktiva.

– När nu Sommarro TK bildats och flyttat in i Karlstad Racketcenter är situationen kaotisk. I dagsläget räcker inte tiderna till för båda klubbarna, fortsätter Christenson.

Karlstads Tennisklubb föreslår i sin skrivelse att nya inomhusbanor kan byggas på området mellan Karlstad Racketcenter och Tingvalla isstadion.

– Eftersom tennis är en avgiftsbelagd sport borde två till tre nya inomhusbanor i princip vara självfinansierande, inte minst med tanke på att vi har en lång kö av spelare som väntar på att få komma in, avslutar Johan Christenson.