2015-01-14 21:10

2015-01-20 23:15

Glennert kritisk mot FBK-ledningen

ISHOCKEY: "Det är oerhört förvånande att de släppt iväg det så här långt"

Lars Glennert var Färjestads vd i 19 år och satt i styrelsen sedan 1983. Han pensionerades 2008.
Glennert är mycket kritisk till klubbens ekonomiska utveckling.
– Det är oerhört förvånande att de släppt iväg det så här långt.

Glennert dök upp på klubbens senaste årsmöte och riktade kritik redan då.

– Jag trodde inte på deras budget och påtalade att kostymen var alldeles för stor. Det har jag framför även tidigare. Färjestad har anställt alldeles för mycket folk trots branschens negativa utveckling under senare år. Det här är ett klart misslyckande för föreningen och ledningen.

Glennert fortsätter:

Lider med trotjänarna

– Jag lider med de trotjänare som nu får gå. Killar som jag har anställt. Nu är det de som får bära skulden för att Färjestad lät kostymen växa sig för stor. Det är djupt tragiskt.

Glennert pensionerades i maj 2008.

– I min sista årsredovisning varnade jag för att branschens utveckling var negativ och att vi inte kunde räkna med några större vinster i verksamheten om det inte blev finalspel. Men att det skulle gå så här dåligt hade jag aldrig kunnat förutspå.

Enligt Glennert gjorde FBK ett förlustår, 1994, under alla hans år i föreningen.

– Och vi har aldrig varslat en enda person. Men intäkterna och utgifterna har inte balanserats. Mitt sista år hade vi biljettintäkter på 42 miljoner. Nu är den summan halverad.

FBK-basen om kritiken

Färjestads ordförande Sture Emanuelsson bemöter Glennerts kritik:

– Det är lätt med facit i hand att säga att vi gjort fel men jag tycker inte att så är fallet. Vi har tagit ett stort ansvar. Svensk elitidrott av i dag jobbar med väldigt tuffa förutsättningar. Våra problem finns generellt överallt. Det är ingen tröst och vi ska ta ansvar för vad vi gjort och det har vi, säger han.

Lät ni kostymen växa för stor under en period när branschen backade?

– Ser vi till vår organisation avdelning för avdelning, och vad som behövde göras, har vi inte jobbat med en i alla delar för stor kostym. Nej, detta har växt fram.

FBK:s ordförande betonar att det nu var viktigt att ta ett samlat grepp.

– Det är inte bra. Absolut inte. Åtgärder måste vidtas. Vi har analyserat läget och gav vår vd Stefan Larsson och general manager Håkan Loob i uppdrag att se över alla kostnader, hitta lösningar och vidta de besparingar som krävs.

Glennert dök upp på klubbens senaste årsmöte och riktade kritik redan då.

– Jag trodde inte på deras budget och påtalade att kostymen var alldeles för stor. Det har jag framför även tidigare. Färjestad har anställt alldeles för mycket folk trots branschens negativa utveckling under senare år. Det här är ett klart misslyckande för föreningen och ledningen.

Glennert fortsätter:

Lider med trotjänarna

– Jag lider med de trotjänare som nu får gå. Killar som jag har anställt. Nu är det de som får bära skulden för att Färjestad lät kostymen växa sig för stor. Det är djupt tragiskt.

Glennert pensionerades i maj 2008.

– I min sista årsredovisning varnade jag för att branschens utveckling var negativ och att vi inte kunde räkna med några större vinster i verksamheten om det inte blev finalspel. Men att det skulle gå så här dåligt hade jag aldrig kunnat förutspå.

Enligt Glennert gjorde FBK ett förlustår, 1994, under alla hans år i föreningen.

– Och vi har aldrig varslat en enda person. Men intäkterna och utgifterna har inte balanserats. Mitt sista år hade vi biljettintäkter på 42 miljoner. Nu är den summan halverad.

FBK-basen om kritiken

Färjestads ordförande Sture Emanuelsson bemöter Glennerts kritik:

– Det är lätt med facit i hand att säga att vi gjort fel men jag tycker inte att så är fallet. Vi har tagit ett stort ansvar. Svensk elitidrott av i dag jobbar med väldigt tuffa förutsättningar. Våra problem finns generellt överallt. Det är ingen tröst och vi ska ta ansvar för vad vi gjort och det har vi, säger han.

Lät ni kostymen växa för stor under en period när branschen backade?

– Ser vi till vår organisation avdelning för avdelning, och vad som behövde göras, har vi inte jobbat med en i alla delar för stor kostym. Nej, detta har växt fram.

FBK:s ordförande betonar att det nu var viktigt att ta ett samlat grepp.

– Det är inte bra. Absolut inte. Åtgärder måste vidtas. Vi har analyserat läget och gav vår vd Stefan Larsson och general manager Håkan Loob i uppdrag att se över alla kostnader, hitta lösningar och vidta de besparingar som krävs.