2018-02-14 14:37

2018-02-14 14:37

På lördag invigs klubbhuset Växthuset

FOTBOLL: "Här ska idéer och människor frodas"

Det blir ett stort kalas när Säffle FF:s nya klubbhus Växthuset officiellt invigs på lördag. Med föreläsningar, tipspromenad och en nostalgisk bildresa hoppas föreningen locka fotbollsfans i alla åldrar.
– Man ska känna att det händer saker här, säger ordförande Erik Koskela.

Säffle FF köpte den 1250 kvadratmeter stora fastigheten, som tidigare var sjukhusets matsal, 2013 i samband med klubbens 60-årsjubileum. Men det är alltså inte förrän nu som den officiella invigningen sker.

– Det har varit ett omfattande arbete för att göra om ventilationen, som nu är klar. Innan dess har det känts lite "lånat", men nu vill vi fira att vi officiellt kan använda lokalerna utan att känna att det är "på undantag", säger Erik Koskela.

Nära idrotten

Tidigare höll föreningen till på Syltoppen som man arrenderade av kommunen. Flytten till en lokal intill Sporthälla har inneburit ett enormt lyft för verksamheten.

– Mina föregångare gjorde ett fantastiskt jobb med Syltoppen, men här finns en helt naturlig koppling till idrotten på ett annat sätt.

Namnet Växthuset har även det en naturlig koppling till verksamheten, även om den inte är lika tydlig vid första anblick.

– Har ska idéer och människor frodas. Och sen associerar man förstås växthus till grönt, som är FF:s färg.

Snart fem år efter köpet står Växthuset äntligen i det skick man vill ha det och behöver för att verksamheten ska fungera som bäst.

– Ett antal personer har jobbat intentivt i flera år med huset och gjort ett fantastiskt jobb. Det går inte att värdesätta tillräckligt, säger Erik Koskela.

Tre föreläsare

På lördag blir det officiell invigning på förmiddagen med tal av Roland Johanson och Jörgen Nordmarker. Därefter följer tre föreläsningar. Först ut är Stefan Andreas, klubbdirektör för Elfsborgs IF.

– Det är väldigt kul att vi lyckats få hit en ledare för elitfotbollen.

Sedan tar Ulrika Thoresson, hälsocoach, vid.

– Det är många av framför allt våra äldre spelare som är intresserade av vad kost och återhämtning betyder för att optimera träningen, säger Erik Koskela.

Och siste föreläsaren för dagen är Jonas Rehnberg, egna A-lagstränaren, som representant för Fotbollsgymnasiet i Åmål.

Händelsernas hus

Övriga evenemangspunkter under dagen är bland annat en fifaturnering som Sebastian Bisevic håller i, en tipspromenad om Säffle FF samt en utställning med tidningsurklipp om föreningen genom tiderna. Urklippen har Erik Koskela själv grävt fram ur Säffle-Tidningens arkiv.

– Det är fantastiskt att det finns bevarat, jag blev helt fascinerad av att titta på dem.

Military Fitness och Golfsimulatorn hyr delar av fastigheten och kommer också att ha sin verksamhet öppen för besökarna. Under dagen spelar A-laget sin första träningsmatch för säsongen och på kvällen blir det pubafton speciellt för medlemmar. Det blir också invigning av klubbshoppen, och Damklubben serverar korv och kaffe.

– Föreningen vill att fotbollsintresserade i alla åldrar kommer hit och har en skön dag. Som ordförande vill jag väcka nyfikenhet i huset; oavsett om man är FF:are eller inte ska man känna att det händer saker i det här huset, säger Erik Koskela.

Säffle FF köpte den 1250 kvadratmeter stora fastigheten, som tidigare var sjukhusets matsal, 2013 i samband med klubbens 60-årsjubileum. Men det är alltså inte förrän nu som den officiella invigningen sker.

– Det har varit ett omfattande arbete för att göra om ventilationen, som nu är klar. Innan dess har det känts lite "lånat", men nu vill vi fira att vi officiellt kan använda lokalerna utan att känna att det är "på undantag", säger Erik Koskela.

Nära idrotten

Tidigare höll föreningen till på Syltoppen som man arrenderade av kommunen. Flytten till en lokal intill Sporthälla har inneburit ett enormt lyft för verksamheten.

– Mina föregångare gjorde ett fantastiskt jobb med Syltoppen, men här finns en helt naturlig koppling till idrotten på ett annat sätt.

Namnet Växthuset har även det en naturlig koppling till verksamheten, även om den inte är lika tydlig vid första anblick.

– Har ska idéer och människor frodas. Och sen associerar man förstås växthus till grönt, som är FF:s färg.

Snart fem år efter köpet står Växthuset äntligen i det skick man vill ha det och behöver för att verksamheten ska fungera som bäst.

– Ett antal personer har jobbat intentivt i flera år med huset och gjort ett fantastiskt jobb. Det går inte att värdesätta tillräckligt, säger Erik Koskela.

Tre föreläsare

På lördag blir det officiell invigning på förmiddagen med tal av Roland Johanson och Jörgen Nordmarker. Därefter följer tre föreläsningar. Först ut är Stefan Andreas, klubbdirektör för Elfsborgs IF.

– Det är väldigt kul att vi lyckats få hit en ledare för elitfotbollen.

Sedan tar Ulrika Thoresson, hälsocoach, vid.

– Det är många av framför allt våra äldre spelare som är intresserade av vad kost och återhämtning betyder för att optimera träningen, säger Erik Koskela.

Och siste föreläsaren för dagen är Jonas Rehnberg, egna A-lagstränaren, som representant för Fotbollsgymnasiet i Åmål.

Händelsernas hus

Övriga evenemangspunkter under dagen är bland annat en fifaturnering som Sebastian Bisevic håller i, en tipspromenad om Säffle FF samt en utställning med tidningsurklipp om föreningen genom tiderna. Urklippen har Erik Koskela själv grävt fram ur Säffle-Tidningens arkiv.

– Det är fantastiskt att det finns bevarat, jag blev helt fascinerad av att titta på dem.

Military Fitness och Golfsimulatorn hyr delar av fastigheten och kommer också att ha sin verksamhet öppen för besökarna. Under dagen spelar A-laget sin första träningsmatch för säsongen och på kvällen blir det pubafton speciellt för medlemmar. Det blir också invigning av klubbshoppen, och Damklubben serverar korv och kaffe.

– Föreningen vill att fotbollsintresserade i alla åldrar kommer hit och har en skön dag. Som ordförande vill jag väcka nyfikenhet i huset; oavsett om man är FF:are eller inte ska man känna att det händer saker i det här huset, säger Erik Koskela.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.