2017-08-03 06:00

2017-08-05 13:48

Under ytan på Lennart "Kral" Andersson

SÄFFLE: "Vill inte ens tänka på hur många mil jag lagt på det här genom åren."

Han är inte rädd för att ta sig an en utmaning.
I stället för att vänta tills han känner att han tappat passionen väljer han proaktivitet och går vidare innan det inträffar.
I ett samtal om individen bakom ytan framträder en sympatisk ledare – men även en som inte är rädd för att stå för sina värderingar.
Det ena utesluter inte på något sätt det andra.

Lennart ”Kral” Andersson är i dag en institution inom Fotbollssverige.

Hans första tränarjobb tog han '99. Sedan dess har det hunnit bli fler uppdrag än fingrar på händerna. Betydligt fler. Inte minst ett som förbundskapten för Sierra Leone.

Den nu 51-årige tränaren agerar med ett lugn och en definitiv tilltro till det han gör och står för. Det har dock inte alltid varit samma sak på den fronten.

– Förr var jag mer impulsiv och uppe i varv, då både hördes och syntes jag mer både på- och utanför plan. Nu är jag betydligt lugnare men jag har ändå mycket inlevelse och auktoritet.

Att det fortfarande finns ett högt driv och ett stort engagemang syns tydligt under match – det är sällan bänken agerar mer än en bakgrund. Sidlinjen är i stället där han huserar större delen av de 90 minuterna.

– Det är naturligt för mig att visa att jag är inne i matchen – inlevelse och engagemang är två saker jag håller högt. Tappar jag dem är det slut, då kan jag lika gärna lägga av.

Utmaningen målet

Som nämnts söker han konstant efter en utmaning i alla uppdrag. Något som gör att det blir mer än bara ett jobb, eller en hobby, och i stället blir en resa som manar till utveckling.

– Det måste finnas någon form av utmaning i ett uppdrag som gör att man brinner för det. Livet består i stora delar av olika typer av utmaningar och det är väldigt självutvecklande att våga möte dem.

Att det var just fotboll som blev den stora pusselbiten i livet växte fram genom en känsla. Efter att ha rört sig inom flera olika fält vad gäller utövande av sport var det fotbollen som stannade medan de andra föll av efter vägen.

– I den här regionen får du räkna med att flytta på dig, om du vill kunna lyckas, och det tar kraft.

Kollektiv värdegrund

Just kollektivitet är en tydlig grundvärdering i Krals ledarfilosofi. Det handlar om att alla är en del av något större och jobbar för att utvecklas tillsammans, som grupp. Han vill ogärna framhålla enskilda spelare, precis som han undviker att framhålla sin egen roll. Det handlar om en tydlig ödmjukhet i kombination med en insikt som kommit med erfarenhet.

– Kollektivet är det viktiga. Det är den inställningen som gjort att vi fått ihop gruppen på kort tid, att vi alla drar åt samma håll. Har du inte det med dig så kommer du att tvingas välja då gruppen kommer att dra dig åt olika håll.

Vid varje nytt uppdrag läggs grunden genom just en (värde)grund som baseras på att skapa en enighet i agerande vad gäller aktivitet inom föreningens namn. Alla som är delaktiga ska köpa in på den och eventuella frågetecken ska rätas ut.

Individuella samtal är även det en viktig detalj, precis som känslan vad gäller att kunna identifiera varje individs styrkor och svagheter.

– Efter att ha hållit på så länge som jag ändå gjort nu så måste jag anse mig själva vara en bra människokännare. Ett lag består av unika individer, var och en med en unik personlighet. Det gäller att låta den få komma fram och se till att använda den på det sätt som gör gruppen starkare.

Animaliskt lugn

Den tid som spenderas utanför fotbollen tar inte mycket plats, men när den väl ges utrymme fylls den helst med hästar, eller fågelkvitter.

– Trav har alltid varit mitt andra stora intresse. Jag har ägt många hästar genom åren och försöker se till att se så många lopp jag kan.

– Om jag väl är hemma däremot sätter jag mig gärna på altanen och lyssnar på fågelkvitter. Finns inget mer avslappnande så där blir jag gärna sittandes.

Kanske är det kollektivet i fågelsången som gör att han finner ro, i sig själv.

Där under ytan.

Lennart ”Kral” Andersson är i dag en institution inom Fotbollssverige.

Hans första tränarjobb tog han '99. Sedan dess har det hunnit bli fler uppdrag än fingrar på händerna. Betydligt fler. Inte minst ett som förbundskapten för Sierra Leone.

Den nu 51-årige tränaren agerar med ett lugn och en definitiv tilltro till det han gör och står för. Det har dock inte alltid varit samma sak på den fronten.

– Förr var jag mer impulsiv och uppe i varv, då både hördes och syntes jag mer både på- och utanför plan. Nu är jag betydligt lugnare men jag har ändå mycket inlevelse och auktoritet.

Att det fortfarande finns ett högt driv och ett stort engagemang syns tydligt under match – det är sällan bänken agerar mer än en bakgrund. Sidlinjen är i stället där han huserar större delen av de 90 minuterna.

– Det är naturligt för mig att visa att jag är inne i matchen – inlevelse och engagemang är två saker jag håller högt. Tappar jag dem är det slut, då kan jag lika gärna lägga av.

Utmaningen målet

Som nämnts söker han konstant efter en utmaning i alla uppdrag. Något som gör att det blir mer än bara ett jobb, eller en hobby, och i stället blir en resa som manar till utveckling.

– Det måste finnas någon form av utmaning i ett uppdrag som gör att man brinner för det. Livet består i stora delar av olika typer av utmaningar och det är väldigt självutvecklande att våga möte dem.

Att det var just fotboll som blev den stora pusselbiten i livet växte fram genom en känsla. Efter att ha rört sig inom flera olika fält vad gäller utövande av sport var det fotbollen som stannade medan de andra föll av efter vägen.

– I den här regionen får du räkna med att flytta på dig, om du vill kunna lyckas, och det tar kraft.

Kollektiv värdegrund

Just kollektivitet är en tydlig grundvärdering i Krals ledarfilosofi. Det handlar om att alla är en del av något större och jobbar för att utvecklas tillsammans, som grupp. Han vill ogärna framhålla enskilda spelare, precis som han undviker att framhålla sin egen roll. Det handlar om en tydlig ödmjukhet i kombination med en insikt som kommit med erfarenhet.

– Kollektivet är det viktiga. Det är den inställningen som gjort att vi fått ihop gruppen på kort tid, att vi alla drar åt samma håll. Har du inte det med dig så kommer du att tvingas välja då gruppen kommer att dra dig åt olika håll.

Vid varje nytt uppdrag läggs grunden genom just en (värde)grund som baseras på att skapa en enighet i agerande vad gäller aktivitet inom föreningens namn. Alla som är delaktiga ska köpa in på den och eventuella frågetecken ska rätas ut.

Individuella samtal är även det en viktig detalj, precis som känslan vad gäller att kunna identifiera varje individs styrkor och svagheter.

– Efter att ha hållit på så länge som jag ändå gjort nu så måste jag anse mig själva vara en bra människokännare. Ett lag består av unika individer, var och en med en unik personlighet. Det gäller att låta den få komma fram och se till att använda den på det sätt som gör gruppen starkare.

Animaliskt lugn

Den tid som spenderas utanför fotbollen tar inte mycket plats, men när den väl ges utrymme fylls den helst med hästar, eller fågelkvitter.

– Trav har alltid varit mitt andra stora intresse. Jag har ägt många hästar genom åren och försöker se till att se så många lopp jag kan.

– Om jag väl är hemma däremot sätter jag mig gärna på altanen och lyssnar på fågelkvitter. Finns inget mer avslappnande så där blir jag gärna sittandes.

Kanske är det kollektivet i fågelsången som gör att han finner ro, i sig själv.

Där under ytan.

"Kral" i backspegeln

Födelseår: 1966

Klubbar som ledare: Säffle FF, Ljungskile SK, IFK Ölme, Stenungsunds IF, IF Viken, Brumunddal IF, FC Trollhättan, Carlstad United, IFK Kristinehamn, IK Brage, Vänersborgs IF, Motala AIF FK, Anundsjö IF, IFK Uddevalla samt Sierra Leones landslag.

Utanför fotbollen: trav och fågelkvitter

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.