2015-11-16 16:33

2015-11-16 16:33

Vem har stulit kontrollerna?

ORIENTERING: "Någon har ryckt ner våra kontroller"

Säffle Orienteringsklubb polisanmälde på måndagen en stöld av kontrollenheter.
– Det är så tråkigt, jag begriper inte vad någon ska ha dem till!, säger Hans Wilhelmsson i föreningen.

Kontrollenheterna satt längs cykelvägen mellan Tegnérhallen och Stockvägen. Hans teori är att någon har cyklat förbi och ryckt med sig enheterna i farten.

– Det ser ut så, som att någon bara ryckt ner allt. Det måste ha hänt någon gång under söndag eftermiddag, säger Wilhelmsson.

Enheterna är märkta med ”110” och ”start”. De skulle använts i ungdomsträningen.

– Jag begriper inte riktigt varför någon tagit dem. Man har ingen glädje av dem om man inte har även motdelen av kontrollen. De kostar 1000 kronor för oss att köpa in, det är mycket pengar som drabbar våra ungdomar.

Kontrollenheterna satt längs cykelvägen mellan Tegnérhallen och Stockvägen. Hans teori är att någon har cyklat förbi och ryckt med sig enheterna i farten.

– Det ser ut så, som att någon bara ryckt ner allt. Det måste ha hänt någon gång under söndag eftermiddag, säger Wilhelmsson.

Enheterna är märkta med ”110” och ”start”. De skulle använts i ungdomsträningen.

– Jag begriper inte riktigt varför någon tagit dem. Man har ingen glädje av dem om man inte har även motdelen av kontrollen. De kostar 1000 kronor för oss att köpa in, det är mycket pengar som drabbar våra ungdomar.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.