2015-08-24 12:09

2015-08-27 08:12

Dammet yr om unga talanger

MOTOCROSS

Heja! Samtliga medlemmar i Säffle motocrossklubb hade på lördagen möjlighet att utmana varandra runt banan, när en organiserad tidsträning gjorde så att dammet yrde.

I lördags kunde ni lära känna lagmedlemmarna, i dag hälsar vi på klubbens yngre garde.

Det är förvånansvärt tyst när ST anländer till crossbanan. Det har sin förklaring. Alla är samlade på den lilla banan för att heja fram klubbens yngsta förare. Vid staketet är det trångt. Alla vill se fyraåringarna Maja och Nova gasa runt.

– Det är jättekul att köra!, säger tjejerna efteråt.

Vi får höra att tjejerna hade skinn på näsan i riktigt riktigt riktigt unga år. När Maja börjat köra och hon ramlade omkull sa hon:

– Det var inte jag, det var crossen!

Lyckad dag

Några som är lite äldre, men ändå några av de yngre som tidstränade i lördags är Andreas, Linus och Adam. De fick till en grym start när vi filmade dem, se gärna starten i ett tv-klipp på saffletidningen.se.

– Det gick jättebra i dag, sa killarna medan de gamla rävarna körde i solskenet.

I lördags kunde ni lära känna lagmedlemmarna, i dag hälsar vi på klubbens yngre garde.

Det är förvånansvärt tyst när ST anländer till crossbanan. Det har sin förklaring. Alla är samlade på den lilla banan för att heja fram klubbens yngsta förare. Vid staketet är det trångt. Alla vill se fyraåringarna Maja och Nova gasa runt.

– Det är jättekul att köra!, säger tjejerna efteråt.

Vi får höra att tjejerna hade skinn på näsan i riktigt riktigt riktigt unga år. När Maja börjat köra och hon ramlade omkull sa hon:

– Det var inte jag, det var crossen!

Lyckad dag

Några som är lite äldre, men ändå några av de yngre som tidstränade i lördags är Andreas, Linus och Adam. De fick till en grym start när vi filmade dem, se gärna starten i ett tv-klipp på saffletidningen.se.

– Det gick jättebra i dag, sa killarna medan de gamla rävarna körde i solskenet.