2015-08-18 06:00

2015-08-18 06:00

Patrik Adolfsson tia i Rally Killingen

MOTORSPORT: Stark insats i rallyt

Patrik Adolfssons sommar har präglats av skadebesvär. Trots besvär med nyckelbenet ställde han upp i helgens Rally Killingen, med ett bra resultat som följd.

– Nyckelbenet verkar ha hållit bra i alla fall, rapporterade Patrik Adolfsson på sin Facebooksida i helgen.

En total tiondeplats och en femteplats i a-förare 2wd blev det för team Adolfsson, och det är en bra värdemätare inför kommande JSM-deltävling. Säffle mc-förarens resultat var också klubbens bästa i rallyt.

Nia i samma klass

Stefan Axelsson och Pierre Ellison kom också till start. De kom på en 14:e plats totalt och kom nia i samma klass som Adolfsson. Janne Eriksson och Fredrik Erixon kom på totalplats 31 (femma i b-förare 2wd). Daniel Torph och Patrik Knöös hittar vi på plats 36 (fyra i c-klassen).

Mats Wassberg och Bertil Johnsson kom på plats 55 (trea i appendix K), Robin Allwoodson och Jessika Olsson på plats 59 (elva i c-klassen), Marcus Karlsson och Peter Karlsson på plats 76 (19 i c-klassen) och Christian Bruce och Leif Bruce på plats 82 (sjua i c-förare 2wd) samt Fredrik Hagelin och Pierre Karlsson på totalplats 105 (26:a i c-klassen).

– Nyckelbenet verkar ha hållit bra i alla fall, rapporterade Patrik Adolfsson på sin Facebooksida i helgen.

En total tiondeplats och en femteplats i a-förare 2wd blev det för team Adolfsson, och det är en bra värdemätare inför kommande JSM-deltävling. Säffle mc-förarens resultat var också klubbens bästa i rallyt.

Nia i samma klass

Stefan Axelsson och Pierre Ellison kom också till start. De kom på en 14:e plats totalt och kom nia i samma klass som Adolfsson. Janne Eriksson och Fredrik Erixon kom på totalplats 31 (femma i b-förare 2wd). Daniel Torph och Patrik Knöös hittar vi på plats 36 (fyra i c-klassen).

Mats Wassberg och Bertil Johnsson kom på plats 55 (trea i appendix K), Robin Allwoodson och Jessika Olsson på plats 59 (elva i c-klassen), Marcus Karlsson och Peter Karlsson på plats 76 (19 i c-klassen) och Christian Bruce och Leif Bruce på plats 82 (sjua i c-förare 2wd) samt Fredrik Hagelin och Pierre Karlsson på totalplats 105 (26:a i c-klassen).