2015-02-10 15:44

2015-02-10 15:44

Guld och rekord till Ida

SIMNING: Nordiska Ungdomssimspelen avgjordes

Vinterns största ungdomssimtävling, Nordiska Ungdomsimspelen, NUSS yngre, arrangerades förra helgen i Västerås. För Säffle SS imponerande medaljskörd stod Ida Lithner med fem guld, två silver och två brons.

Två av segrarna innebar även nytt NUSS-rekord i åldersklassen. Jonathan Andersson och Erik Mulikov fick två Nuss-diplom var. Bästa klubb blev i år SK Laxen, Halmstad. Säffle kom på en fin tolfte plats. Samtliga sju Säfflesimmare bidrog till klubbpoängen.

Ida Lithner i klassen F11 o.y. hade liksom flertalet av klubbkamraterna ett digert program. Hon startade i tio individuella grenar och lyckades slå personliga rekord på alla tio! Totalt sänkte hon sina personliga rekord med 75 sekunder! De fem segrarna kom på 50 och 100m frisim och ryggsim samt 200m medley. På 50m frisim och ryggsim jagade hon dessutom Nuss-rekorden framgångsrikt. Det gläder att Ida och Säffle SS finns med i Nuss-rekordlistan. Av bara farten slog Ida också klubbens åldersrekord på 50m ryggsim och 50m bröstsim. På 50m och 100m frisim klarade Jonathan Andersson, P12, en fjärde- resp. sjätteplats på fina tider. Totalt slog han sju personliga rekord. Jacob Edberg sänkte fem personliga rekord, mest på 200m medley och 400m frisim.

I yngsta pojkklassen P11 o.y. hade Säffle SS fyra deltagare. 10-årige Erik Mulikov i slog åtta personliga rekord, som mest med 22 sekunder på 400m frisim. Sina bästa placeringar och diplom fick han på 50m fjärilsim och 200m medley. Klasskompisen Adam Feki gjorde mycket bra tider på 50m frisim och fjärilsim och 100m frisim – alla personliga rekord. Daniel Thörner fixade 6 personliga rekord, han sänkte sin tid på 100m ryggsim med 10 sekunder. Jesper Andersson gjorde sina bästa prestationer på 100m rygg- och frisim, men plockade poäng på 400m frisim. Säffle ställde upp i tre av de speciella Nusslagkapperna i P13 o.y. Samtliga pojkar simmade minst en lagkapp.

Två av segrarna innebar även nytt NUSS-rekord i åldersklassen. Jonathan Andersson och Erik Mulikov fick två Nuss-diplom var. Bästa klubb blev i år SK Laxen, Halmstad. Säffle kom på en fin tolfte plats. Samtliga sju Säfflesimmare bidrog till klubbpoängen.

Ida Lithner i klassen F11 o.y. hade liksom flertalet av klubbkamraterna ett digert program. Hon startade i tio individuella grenar och lyckades slå personliga rekord på alla tio! Totalt sänkte hon sina personliga rekord med 75 sekunder! De fem segrarna kom på 50 och 100m frisim och ryggsim samt 200m medley. På 50m frisim och ryggsim jagade hon dessutom Nuss-rekorden framgångsrikt. Det gläder att Ida och Säffle SS finns med i Nuss-rekordlistan. Av bara farten slog Ida också klubbens åldersrekord på 50m ryggsim och 50m bröstsim. På 50m och 100m frisim klarade Jonathan Andersson, P12, en fjärde- resp. sjätteplats på fina tider. Totalt slog han sju personliga rekord. Jacob Edberg sänkte fem personliga rekord, mest på 200m medley och 400m frisim.

I yngsta pojkklassen P11 o.y. hade Säffle SS fyra deltagare. 10-årige Erik Mulikov i slog åtta personliga rekord, som mest med 22 sekunder på 400m frisim. Sina bästa placeringar och diplom fick han på 50m fjärilsim och 200m medley. Klasskompisen Adam Feki gjorde mycket bra tider på 50m frisim och fjärilsim och 100m frisim – alla personliga rekord. Daniel Thörner fixade 6 personliga rekord, han sänkte sin tid på 100m ryggsim med 10 sekunder. Jesper Andersson gjorde sina bästa prestationer på 100m rygg- och frisim, men plockade poäng på 400m frisim. Säffle ställde upp i tre av de speciella Nusslagkapperna i P13 o.y. Samtliga pojkar simmade minst en lagkapp.