2017-03-04 06:00

2017-03-04 06:00

"Den största scenproduktion som varit på Medis"

SÄFFLE: Lyxigt genrep för Säffleborna

I över tio år har producenten Erik Rynefors låtit sätta upp den ena Queenhyllningen efter den andra. På onsdag nästa vecka intar den färskaste showen Medborgarhuset. Återigen en maffig föreställning som har Säffleprägel.

Många kilo ljusteknik rullas in. ”Rep kommer”, skriker någon uppe från taket. Överallt på golvet är det stora svarta lådor. Det är en jätteapparat som nu intar Medis.

Den nya showen Freddie 70 years hade premiär i fjol, då som en hyllning till att Freddie Mercury skulle ha fyllt 70 år. Man ville också uppmärksamma att det var 25 år sedan som Queens frontfigur dog. Flera shower sattes då upp på Maximteatern i Stockholm och nu är det dags för resten av landet, där alltså Säffle är först ut.

Unikt för Säffle

Produktionen som tar över Medis är stor och påkostad och det är Säffleföretaget Ljudmakaren som gör det möjligt att förlägga genrep tillika smygpremiär till just Säffle.

– Vi har ju vår bas och vårt lager här och det är väldigt kul att kunna ge Säfflepubliken detta, innan den riktiga premiären sker i Kristianstad, säger Ljudmakarens vd Stefan Ferger.

– Freddie 70 years är en arenaproduktion som annars aldrig skulle komma till Säffle. Det är den största scenproduktion som varit på Medis. Bland annat ska vi ha en LED-vägg som mäter hela 12 x 4,5 meter, skrockar Stefan.

Det är hans femte år som ”hustekniker” under Queenproduktionerna. Till sin hjälp har han Jacob Johnzén och Bobby Svanér De La Cruz, plus ett gäng frilansare under turnéernas gång.

– Musikaliskt och sceniskt är det här det bästa jag varit med om. Det är väldigt hög kvalitet, säger Stefan Ferger.

Ljudmakaren räknas i dag till en av de främsta aktörerna inom sin bransch och levererar ljudteknik till Sveriges artistelit. Lägg därtill flera världsturnéer med Roxette de senaste åren.

Sedan 2008 har det blivit flera bejublade hyllningsturnéer till det brittiska bandet. Sammanlagt över 200 föreställningar. Då som nu är det sångaren Johan Bodin som framför låtarna uppbackad av Night of Queen Band & Choir. Och det är inte fråga om en look alike-show, i stället en sound alike-show. Under 2017 är drygt tjugo konserter med Freddie 70 years inplanerade och trots de tidigare turnéerna med Queenlåtar, verkar intresset inte ha mattats. Många pekar på att det är Queens genrebredd och variation av låtar som gjort att publiken fortsätter att fascineras.

I den nya showen är Freddie i fokus och det blir både hits som alla känner igen och en del Queenlåtar av det mer obskyra slaget.

– De som såg showen Keep Yourself Alive i Säffle för fyra år sedan, kommer inte känna att det är upprepning, försäkrar producenten Erik Rynefors.

Vad kan man förvänta sig då?

– Det är några nivåer högre än tidigare och utan att förhäva sig kan jag säga att vi har vässat allt. Många låtar var heller inte med när vi var i Säffle 2013, säger Rynefors.

Många kilo ljusteknik rullas in. ”Rep kommer”, skriker någon uppe från taket. Överallt på golvet är det stora svarta lådor. Det är en jätteapparat som nu intar Medis.

Den nya showen Freddie 70 years hade premiär i fjol, då som en hyllning till att Freddie Mercury skulle ha fyllt 70 år. Man ville också uppmärksamma att det var 25 år sedan som Queens frontfigur dog. Flera shower sattes då upp på Maximteatern i Stockholm och nu är det dags för resten av landet, där alltså Säffle är först ut.

Unikt för Säffle

Produktionen som tar över Medis är stor och påkostad och det är Säffleföretaget Ljudmakaren som gör det möjligt att förlägga genrep tillika smygpremiär till just Säffle.

– Vi har ju vår bas och vårt lager här och det är väldigt kul att kunna ge Säfflepubliken detta, innan den riktiga premiären sker i Kristianstad, säger Ljudmakarens vd Stefan Ferger.

– Freddie 70 years är en arenaproduktion som annars aldrig skulle komma till Säffle. Det är den största scenproduktion som varit på Medis. Bland annat ska vi ha en LED-vägg som mäter hela 12 x 4,5 meter, skrockar Stefan.

Det är hans femte år som ”hustekniker” under Queenproduktionerna. Till sin hjälp har han Jacob Johnzén och Bobby Svanér De La Cruz, plus ett gäng frilansare under turnéernas gång.

– Musikaliskt och sceniskt är det här det bästa jag varit med om. Det är väldigt hög kvalitet, säger Stefan Ferger.

Ljudmakaren räknas i dag till en av de främsta aktörerna inom sin bransch och levererar ljudteknik till Sveriges artistelit. Lägg därtill flera världsturnéer med Roxette de senaste åren.

Sedan 2008 har det blivit flera bejublade hyllningsturnéer till det brittiska bandet. Sammanlagt över 200 föreställningar. Då som nu är det sångaren Johan Bodin som framför låtarna uppbackad av Night of Queen Band & Choir. Och det är inte fråga om en look alike-show, i stället en sound alike-show. Under 2017 är drygt tjugo konserter med Freddie 70 years inplanerade och trots de tidigare turnéerna med Queenlåtar, verkar intresset inte ha mattats. Många pekar på att det är Queens genrebredd och variation av låtar som gjort att publiken fortsätter att fascineras.

I den nya showen är Freddie i fokus och det blir både hits som alla känner igen och en del Queenlåtar av det mer obskyra slaget.

– De som såg showen Keep Yourself Alive i Säffle för fyra år sedan, kommer inte känna att det är upprepning, försäkrar producenten Erik Rynefors.

Vad kan man förvänta sig då?

– Det är några nivåer högre än tidigare och utan att förhäva sig kan jag säga att vi har vässat allt. Många låtar var heller inte med när vi var i Säffle 2013, säger Rynefors.

  • Albin Norén

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.