2018-02-07 11:40

2018-02-07 11:40

Namnet på skolan spelar ingen roll för oss

Svanskog: Vi tycker inte att vi fått information

Skola. Jag är en elev i sjätte klass på Svanskogs skola som har tankar om renoveringen av Svanskogs skola.

Svanskog har väntat på renoveringen i snart fem år och min klass går ur skolan till sommaren och kommer inte hinna vara med när renoveringen är klar.

Vi elever upplever inte att vi får information om vad som ska ske med skolan och vi är besvikna på Barn-och utbildningsnämnden som bara ger oss information om att vi ska få ge förslag på vad skolan ska heta.

Att vår skola ska få vänta och att vi elever (som faktiskt ska gå på skolan) inte blir informerade alls om ombyggnationen är dåligt av er (som faktiskt ska hjälpa oss barn och ungdomar).

Att ni nu ger oss i uppgift att komma med förslag på namn till skolan är väldigt olägligt med tanke på vart ni har kommit med ombyggnationen (ingenstans).

Varför skulle inte vi elever bry oss om det viktigaste, till exempel hur skolan kommer bli och att det blir en fungerande skola för både lärare och elever. Vad spelar det för roll med ett nytt namn om vi aldrig får en ny skola?

Sara Opheim

Svanskog har väntat på renoveringen i snart fem år och min klass går ur skolan till sommaren och kommer inte hinna vara med när renoveringen är klar.

Vi elever upplever inte att vi får information om vad som ska ske med skolan och vi är besvikna på Barn-och utbildningsnämnden som bara ger oss information om att vi ska få ge förslag på vad skolan ska heta.

Att vår skola ska få vänta och att vi elever (som faktiskt ska gå på skolan) inte blir informerade alls om ombyggnationen är dåligt av er (som faktiskt ska hjälpa oss barn och ungdomar).

Att ni nu ger oss i uppgift att komma med förslag på namn till skolan är väldigt olägligt med tanke på vart ni har kommit med ombyggnationen (ingenstans).

Varför skulle inte vi elever bry oss om det viktigaste, till exempel hur skolan kommer bli och att det blir en fungerande skola för både lärare och elever. Vad spelar det för roll med ett nytt namn om vi aldrig får en ny skola?

Sara Opheim

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.