2017-10-09 12:22

2017-10-09 12:22

Tillhör inte Svanskog Säffle kommun?

Svanskog: Så var det dags igen då…

Att Svanskog ligger långt från Säffle kommun har vi nog känt många gånger men att vi inte tillhör Säffle kommun alls var en nyhet.

För drygt 1 år sen stod barn-och utbildningsnämndens dåvarande ordförande i kommunfullmäktige en junikväll och ganska tydligt satte ord på BUN:s syn på Svanskog. Varför det inte gick att hitta behöriga lärare till vår skola. Vi hade ju bara en gammal masonitfabrik och inget pulserande nöjesliv. Jag som trodde lärare skulle arbeta på en skola och inte festa hela dagarna. Men det är mycket man inte vet ibland.

En ganska skarp replik kom då från Svanskogs Byalag och undertecknad, med en uppmaning att se möjligheter istället för problem, men någon respons kom aldrig, inte heller en offentlig ursäkt. Trots att insändaren var undertecknad med namn.

Nu har det hänt igen. Säffle kommun har slarvat bort Svanskog i sin folder inför invigningen av Säffles nya resecentrum. Det finns tydligen pendlingsmöjligheter till alla tätorter och andra ställen i Säffle kommun men inte till Svanskog och tätorten Svaneholm. Eller beror det på att möjligheterna är så knappa att de inte kan kallas goda och därför inte bör nämnas? Svaneholm som tätort är inte ens värd att få finnas med på kartan med namn.

Att åka kollektivt till Svanskog är inte det enklaste men det går. Under skoltid något enklare än när inte skolskjutsar går. Att åka Svanskog-Åmål är ett rent äventyr med stopp i både Långserud-Knöstad-Slottsbron-Säffle innan avstigning i Åmål ett par timmar senare.

Det finns ett internt talesätt som säger att det är dubbelt så långt från Säffle-Svanskog mot Svanskog-Säffle och det ligger nånting i det. Just nu känner vi oss ännu längre ifrån Säffle kommun och den gemenskap tydligen andra boende i Säffle kommun får vara en del i.

Bitte Hultenberg

Ordförande Svanskogs Byalag

För drygt 1 år sen stod barn-och utbildningsnämndens dåvarande ordförande i kommunfullmäktige en junikväll och ganska tydligt satte ord på BUN:s syn på Svanskog. Varför det inte gick att hitta behöriga lärare till vår skola. Vi hade ju bara en gammal masonitfabrik och inget pulserande nöjesliv. Jag som trodde lärare skulle arbeta på en skola och inte festa hela dagarna. Men det är mycket man inte vet ibland.

En ganska skarp replik kom då från Svanskogs Byalag och undertecknad, med en uppmaning att se möjligheter istället för problem, men någon respons kom aldrig, inte heller en offentlig ursäkt. Trots att insändaren var undertecknad med namn.

Nu har det hänt igen. Säffle kommun har slarvat bort Svanskog i sin folder inför invigningen av Säffles nya resecentrum. Det finns tydligen pendlingsmöjligheter till alla tätorter och andra ställen i Säffle kommun men inte till Svanskog och tätorten Svaneholm. Eller beror det på att möjligheterna är så knappa att de inte kan kallas goda och därför inte bör nämnas? Svaneholm som tätort är inte ens värd att få finnas med på kartan med namn.

Att åka kollektivt till Svanskog är inte det enklaste men det går. Under skoltid något enklare än när inte skolskjutsar går. Att åka Svanskog-Åmål är ett rent äventyr med stopp i både Långserud-Knöstad-Slottsbron-Säffle innan avstigning i Åmål ett par timmar senare.

Det finns ett internt talesätt som säger att det är dubbelt så långt från Säffle-Svanskog mot Svanskog-Säffle och det ligger nånting i det. Just nu känner vi oss ännu längre ifrån Säffle kommun och den gemenskap tydligen andra boende i Säffle kommun får vara en del i.

Bitte Hultenberg

Ordförande Svanskogs Byalag

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.