2016-09-23 11:45

2016-09-23 11:45

Sluta dumpa skräp hos oss!

Säffle: Tröttsamt!

Nu får det vara bra! Gång på gång när vi kommer ut till vår klubblokal möts vi av att någon tycker marken där är en dumpningsplats. Vi är trötta på att folk dumpar allt möjligt skärp hos oss. Det är allt från snabbmatsskräp till byggmaterial och kompostavfall, hur tänker ni när ni dumpar skräpet där? Åk till Östby med skräpet i stället. Vi är trötta på att rensa upp efter er!

Night Rebels Säffle

Nu får det vara bra! Gång på gång när vi kommer ut till vår klubblokal möts vi av att någon tycker marken där är en dumpningsplats. Vi är trötta på att folk dumpar allt möjligt skärp hos oss. Det är allt från snabbmatsskräp till byggmaterial och kompostavfall, hur tänker ni när ni dumpar skräpet där? Åk till Östby med skräpet i stället. Vi är trötta på att rensa upp efter er!

Night Rebels Säffle

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.