2015-12-09 10:25

2015-12-09 10:25

Kommunen ska laga maten – inte privata aktörer

SÄFFLE: Våra barn är värda den bästa skolmaten

Vi vill att våra barn ska ha så bra skolmat, så att vi skulle kunna vinna ”Årets skolrestaurang”.

Där helheten bedöms och inte bara maten på tallriken. Saker som smak, näring, säkerhet, måltidsmiljö, kommunikation, service och pedagogiskt samarbete avgör.

Självklart ska våra elever få äta sig mätta varje dag, känna sig bra bemötta och sist men inte minst serveras näringsriktig kost i en trevlig miljö. Det är viktigt för att orka med en lång skoldag och prestera bra resultat. Vi socialdemokrater tycker att kommunen ska prioritera mer pengar till skolmaten och satsa ännu mer på hela kedjan från inköp av råvaror och tillagning till elevinflytande.

Det finns de som anser att vi lättare och snabbare når bättre resultat om vi lägger ut skolmaten på den privata marknaden, men vi socialdemokrater vill inte riskera att det ska bli samma resa med skolmaten som med Lindbacken. Då upphandlingar ska göras om med jämna mellanrum, riskerar våra barn och vår personal att komma i kläm. Vi har en bra standard i våra tillagningskök och duktig personal.

Vi anser att kommunen ska laga maten till våra elever och inte läggas ut på privata aktörer. Då riskerar vi att förlora kontrollen över den viktiga kedjan.

Därför är det viktigt att vi själva tar ansvaret och ser till att våra barn får den allra bästa skolmaten. Det är de värda!

Ann Mlakar

Oppositionsföreträdare, S

Där helheten bedöms och inte bara maten på tallriken. Saker som smak, näring, säkerhet, måltidsmiljö, kommunikation, service och pedagogiskt samarbete avgör.

Självklart ska våra elever få äta sig mätta varje dag, känna sig bra bemötta och sist men inte minst serveras näringsriktig kost i en trevlig miljö. Det är viktigt för att orka med en lång skoldag och prestera bra resultat. Vi socialdemokrater tycker att kommunen ska prioritera mer pengar till skolmaten och satsa ännu mer på hela kedjan från inköp av råvaror och tillagning till elevinflytande.

Det finns de som anser att vi lättare och snabbare når bättre resultat om vi lägger ut skolmaten på den privata marknaden, men vi socialdemokrater vill inte riskera att det ska bli samma resa med skolmaten som med Lindbacken. Då upphandlingar ska göras om med jämna mellanrum, riskerar våra barn och vår personal att komma i kläm. Vi har en bra standard i våra tillagningskök och duktig personal.

Vi anser att kommunen ska laga maten till våra elever och inte läggas ut på privata aktörer. Då riskerar vi att förlora kontrollen över den viktiga kedjan.

Därför är det viktigt att vi själva tar ansvaret och ser till att våra barn får den allra bästa skolmaten. Det är de värda!

Ann Mlakar

Oppositionsföreträdare, S

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.