2018-03-07 14:47

2018-03-07 14:47

Filippamässan - nu är våren på väg!

SVANSKOG: Omkring 50 kvinnor ställer ut

Ett säkert vårtecken är Filippamässan i Svanskog. På lördag är det dags igen för den 27:e Filippamässan i Svanskogs Folkets hus.

Filippamässan arrangerades första gången 8 mars 1992, på Internationella kvinnodagen, och har sen dess haft samma koncept. Namnet Filippamässa kommer sig av att Filippa hade namnsdag den dagen, men är sedan 1993 flyttad till 2 maj. Det är enbart kvinnor som får delta och man hittar både hantverkare, företagare och privatpersoner bland utställarna som kommer från hela Västsverige för att visa upp sitt kunnande.

Folkets hus kommer vara fyllt till brädden av allt de cirka 50 utställarna visar upp. Här kommer man kunna hitta det mesta mellan himmel och jord såsom stickat, virkat, vävt och tovat. Smycken av alla de slag, lappteknik, smink, tavlor, godis, betong, shabby chic, egengjorda vykort, sylt, marmelader, växter, vårdekorationer, trädgårdsprodukter med mera.

Då det kommer att ta en stund att gå runt på mässan kan det vara gott med lite fika. I cafeterian serveras goda smörgåsar, smörgåstårta och andra läckra bakverk. Man kan även få sig en korv med bröd.

Filippamässan är en viktig inkomstkälla för Aktiva Svanskogs Föräldrar, föreningen som driver fritidsgården Gallan i Svanskog, en samlingspunkt för ortens ungdomar årskurs 7 och uppåt. Gården har öppet 3-4 dagar per vecka och allt arbete som läggs ner är ideellt. Överskottet från mässan går oavkortat in i föreningens verksamhet och därför hoppas arrangörerna på många besökare under lördagen. Det är nära att parkera och lokalen är handikappanpassad så det är inga problem att ta sig mellan de olika våningarna på Folkets hus.

Filippamässan arrangerades första gången 8 mars 1992, på Internationella kvinnodagen, och har sen dess haft samma koncept. Namnet Filippamässa kommer sig av att Filippa hade namnsdag den dagen, men är sedan 1993 flyttad till 2 maj. Det är enbart kvinnor som får delta och man hittar både hantverkare, företagare och privatpersoner bland utställarna som kommer från hela Västsverige för att visa upp sitt kunnande.

Folkets hus kommer vara fyllt till brädden av allt de cirka 50 utställarna visar upp. Här kommer man kunna hitta det mesta mellan himmel och jord såsom stickat, virkat, vävt och tovat. Smycken av alla de slag, lappteknik, smink, tavlor, godis, betong, shabby chic, egengjorda vykort, sylt, marmelader, växter, vårdekorationer, trädgårdsprodukter med mera.

Då det kommer att ta en stund att gå runt på mässan kan det vara gott med lite fika. I cafeterian serveras goda smörgåsar, smörgåstårta och andra läckra bakverk. Man kan även få sig en korv med bröd.

Filippamässan är en viktig inkomstkälla för Aktiva Svanskogs Föräldrar, föreningen som driver fritidsgården Gallan i Svanskog, en samlingspunkt för ortens ungdomar årskurs 7 och uppåt. Gården har öppet 3-4 dagar per vecka och allt arbete som läggs ner är ideellt. Överskottet från mässan går oavkortat in i föreningens verksamhet och därför hoppas arrangörerna på många besökare under lördagen. Det är nära att parkera och lokalen är handikappanpassad så det är inga problem att ta sig mellan de olika våningarna på Folkets hus.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.