2018-01-09 11:10

2018-01-09 11:10

Storslam för schackklubben

SÄFFLE: Värmlandsmästerskapet i blixtschack

Under trettonhelgen avgörs sedan 1958 Värmlandsmästerskapet i blixtschack för 4-mannalag. Årets tävling var den 60:e utgåvan och bjöd också på en hel del spänning och överraskningar.

Blixtschack är den snabbaste formen av schackspel. Varje spelare har en betänketid av 3 minuter och 20 sekunder och får för varje drag en bonus av 2 sekunder. Inom den tidsramen skall partiet vara avgjort. Här gäller att hålla både spelkunnandet och nerverna i god kondition. Årets tävling spelades i 15 ronder och alla lagen möttes tre gånger. Eftersom klubbarna ställer upp med flera lag delas det in i två divisioner där första laget spelar i högsta divisionen och övriga i den andra.

Lagen följdes åt

Antagonisterna Karlstad och Säffle följdes åt i hela tävlingen, antingen var Säffle först eller så var det Karlstad. Inför den sista ronden var både Karlstads första och andra lag i ledning med en halv poäng. Eftersom Karlstadsettan mötte Säffletvåan och Säffleettan mötte Karlstadstvåan var det upplagt för en nervrysare. Nu blev det Säffles lag två som stod för den totala överraskningen med att vinna med 3½ mot en ½ samtidigt som Säffles förstalag spelade jämt med Karlstads två. Därmed var saken klar och båda Säfflelagen tog hem divisionssegern.

Det måste vara många år sedan vi slagit Karlstad i båda divisionerna kommenterar klubbens ordförande Jan Zizala.

Har inlett bra

I Säffles första lag spelade, Ulf Svanqvist, Pontus Nordström, Gunnar Andersson och Safian Mohammed medan tvåan bestod av Jan Zizala, Bengt Magnusson, Peter Eliasson och Björn Wiklund.

Säffle Schackklubb spelar med sitt representationslag i Allsvenska serien i division två och har inlett seriespelet med tre vinster och toppar tillsammans med Ervalla och Linköping tabellen. Nästa bortamatch mot Ervalla blir en tuff historia för Ervalla är skyhöga seriefavoriter.

Blixtschack är den snabbaste formen av schackspel. Varje spelare har en betänketid av 3 minuter och 20 sekunder och får för varje drag en bonus av 2 sekunder. Inom den tidsramen skall partiet vara avgjort. Här gäller att hålla både spelkunnandet och nerverna i god kondition. Årets tävling spelades i 15 ronder och alla lagen möttes tre gånger. Eftersom klubbarna ställer upp med flera lag delas det in i två divisioner där första laget spelar i högsta divisionen och övriga i den andra.

Lagen följdes åt

Antagonisterna Karlstad och Säffle följdes åt i hela tävlingen, antingen var Säffle först eller så var det Karlstad. Inför den sista ronden var både Karlstads första och andra lag i ledning med en halv poäng. Eftersom Karlstadsettan mötte Säffletvåan och Säffleettan mötte Karlstadstvåan var det upplagt för en nervrysare. Nu blev det Säffles lag två som stod för den totala överraskningen med att vinna med 3½ mot en ½ samtidigt som Säffles förstalag spelade jämt med Karlstads två. Därmed var saken klar och båda Säfflelagen tog hem divisionssegern.

Det måste vara många år sedan vi slagit Karlstad i båda divisionerna kommenterar klubbens ordförande Jan Zizala.

Har inlett bra

I Säffles första lag spelade, Ulf Svanqvist, Pontus Nordström, Gunnar Andersson och Safian Mohammed medan tvåan bestod av Jan Zizala, Bengt Magnusson, Peter Eliasson och Björn Wiklund.

Säffle Schackklubb spelar med sitt representationslag i Allsvenska serien i division två och har inlett seriespelet med tre vinster och toppar tillsammans med Ervalla och Linköping tabellen. Nästa bortamatch mot Ervalla blir en tuff historia för Ervalla är skyhöga seriefavoriter.

  • Björn Wiklund

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.