2017-10-12 09:50

2017-10-12 09:51

Temakvällar lockade många

SÄFFLE: Säfflebygdens Trädgårdssällskap

Säfflebygdens Trädgårdssällskap har under september och oktober haft besök av tre intressanta föredragshållare som lockade 50-60 åhörare vardera..

Det började med ett besök av Lotta Bernler från Göteborg. Hennes föredrag handlade om hostor/funkior. Lotta berättade och visade bilder på dessa, som är hennes stora intresse.

Därefter fick man besök av Anki Gustafsson från Elkedjan från Åmål. Hon berättade om ljussättning, både inne och ute.Det blev försäljning av olika produkter.

Per Burger från Köping var föreningens tredje föreläsare. Han berättade om ”Trädgårdens smörgåsbord”. Han visade bilder på små och stora buskar, blommor och träd som kan planteras i våra trädgårdar. Mycket av dessa är ätliga. Per pratade om olika ämnen i trädgården såsom mormorsväxter, frukt och bär samt vintergröna trädgården. Han hade med sig en del växter till försäljning.

Under dessa tre föreläsningar var det servering av kaffe och dopp, förutom sista dagen då det serverades höstsoppa och smörgås.

Det började med ett besök av Lotta Bernler från Göteborg. Hennes föredrag handlade om hostor/funkior. Lotta berättade och visade bilder på dessa, som är hennes stora intresse.

Därefter fick man besök av Anki Gustafsson från Elkedjan från Åmål. Hon berättade om ljussättning, både inne och ute.Det blev försäljning av olika produkter.

Per Burger från Köping var föreningens tredje föreläsare. Han berättade om ”Trädgårdens smörgåsbord”. Han visade bilder på små och stora buskar, blommor och träd som kan planteras i våra trädgårdar. Mycket av dessa är ätliga. Per pratade om olika ämnen i trädgården såsom mormorsväxter, frukt och bär samt vintergröna trädgården. Han hade med sig en del växter till försäljning.

Under dessa tre föreläsningar var det servering av kaffe och dopp, förutom sista dagen då det serverades höstsoppa och smörgås.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.