2017-10-12 10:02

2017-10-12 10:03

Hoppets simtur i Tegnérhallen

SIMNING: "Ett sånt här projekt engagerar alla"

Den 18 november simmar Säffle SS för livet – bokstavligt talat. Varje simmare blir sponsrad för varje simmad meter, och hälften av intäkterna går till Barncancerfonden.
– Vårt mål är att samla in 20 000, säger Mikael Sätterman, en av projektledarna bakom Swim of hope.

Swim of hope är ett projekt som i höst och vinter anordnas av flera simidrottsklubbar i landet. Utförandet är enkelt: föreningsmedlemmarna gör sin favoritaktivitet och med hjälp av sponsorer samlar man in pengar relaterat till aktiviteten. Det sammanlagda beloppet delas sedan lika mellan föreningen och Barncancerfonden.

Välkommet bidrag

35 deltagare från Säffle simsällskap ska simma så långt de orkar under en timme. I förväg har de fått sponsorer som skänker en viss summa per meter, eller ett fast belopp. Satsar sponsorn till exempel 30 öre per meter och simmaren simmar 2 500 meter, fakturerar klubben sponsorn 2 500 gånger 30 öre, vilket blir 750 kronor.

– Vårt mål är att samla in 20 000 kronor – 10 000 till Barncancerfonden och 10 000 till föreningens verksamhet. Naturligtvis ett väldigt välkommet bidrag för båda parter.

Engagerar alla

Mikael Sätterman sitter i styrelsen för Säffle simsällskap och är också en av medlemmarna i Medhjältarna, som varje år arrangerar Barncancergalan i Säffle. Swim of hope ligger därför nära hjärtat både för honom och initiativtagaren Angelica Kaivumöki.

Att få sponsorer tror han inte kommer att vara något problem.

– Företagen ställt upp jättebra på Medhjältarnas galor och jag antar att det kommer att bli samma sak här. Ett sånt här projekt engagerar alla. Det finns väl inte en människa i dag som inte har minst en person i sin närhet som drabbats av cancer.

Nyttig erfarenhet

Man vänder sig främst till företagen för sponsring, men alla kan vara med och bidra.

– För de yngsta simmarna är det nog huvudsakligen företagare i bekantskapskretsen som ställt upp, men de äldre har själva kollat runt och samlat ihop sina egna sponsorer. Det är nyttigt för dem att de lär sig det.

Tanken är också att den enskilda simmaren ska få en belöning i form av bidrag till läger och olika aktiviteter.

Gör skillnad

Nästan varje dag drabbas ett barn i Sverige av cancer. I dag överlever 80 procent, men det innebär ändå att det i var femte familj, var femte skolklass eller förening blir en tom stol som ingen annan kan fylla.

Små belopp gör stor skillnad när många är med och bidrar. Och simmarna är entusiastiska över att dra sitt strå till stacken.

– Barnen är jättetaggade över att göra detta, speciellt efter att de förstår varför det här är så viktigt och vilken skillnad de själva kan göra, säger Mikael Sätterman.

Swim of hope är ett projekt som i höst och vinter anordnas av flera simidrottsklubbar i landet. Utförandet är enkelt: föreningsmedlemmarna gör sin favoritaktivitet och med hjälp av sponsorer samlar man in pengar relaterat till aktiviteten. Det sammanlagda beloppet delas sedan lika mellan föreningen och Barncancerfonden.

Välkommet bidrag

35 deltagare från Säffle simsällskap ska simma så långt de orkar under en timme. I förväg har de fått sponsorer som skänker en viss summa per meter, eller ett fast belopp. Satsar sponsorn till exempel 30 öre per meter och simmaren simmar 2 500 meter, fakturerar klubben sponsorn 2 500 gånger 30 öre, vilket blir 750 kronor.

– Vårt mål är att samla in 20 000 kronor – 10 000 till Barncancerfonden och 10 000 till föreningens verksamhet. Naturligtvis ett väldigt välkommet bidrag för båda parter.

Engagerar alla

Mikael Sätterman sitter i styrelsen för Säffle simsällskap och är också en av medlemmarna i Medhjältarna, som varje år arrangerar Barncancergalan i Säffle. Swim of hope ligger därför nära hjärtat både för honom och initiativtagaren Angelica Kaivumöki.

Att få sponsorer tror han inte kommer att vara något problem.

– Företagen ställt upp jättebra på Medhjältarnas galor och jag antar att det kommer att bli samma sak här. Ett sånt här projekt engagerar alla. Det finns väl inte en människa i dag som inte har minst en person i sin närhet som drabbats av cancer.

Nyttig erfarenhet

Man vänder sig främst till företagen för sponsring, men alla kan vara med och bidra.

– För de yngsta simmarna är det nog huvudsakligen företagare i bekantskapskretsen som ställt upp, men de äldre har själva kollat runt och samlat ihop sina egna sponsorer. Det är nyttigt för dem att de lär sig det.

Tanken är också att den enskilda simmaren ska få en belöning i form av bidrag till läger och olika aktiviteter.

Gör skillnad

Nästan varje dag drabbas ett barn i Sverige av cancer. I dag överlever 80 procent, men det innebär ändå att det i var femte familj, var femte skolklass eller förening blir en tom stol som ingen annan kan fylla.

Små belopp gör stor skillnad när många är med och bidrar. Och simmarna är entusiastiska över att dra sitt strå till stacken.

– Barnen är jättetaggade över att göra detta, speciellt efter att de förstår varför det här är så viktigt och vilken skillnad de själva kan göra, säger Mikael Sätterman.