2017-02-17 13:18

2017-02-17 13:18

Tårtkalas för eleverna

TVETA: Tveta skola blir kvar som friskola

På alla hjärtans dag kom beskedet; Tveta skola blir friskola, och blir därmed kvar. I torsdags firade lärare och elever på skolan med tårtkalas.

Man har länge kämpat med att få behålla skolan som den var, men när det blev bestämt att lägga ner skolan i kommunal regi och det blev skarpt läge för en friskola, var man snabba med att skicka in ansökan. Även beslutet kom ganska snabbt, och i tisdags var det klart.

– Det är helt fantastiskt, och jag sov så gott den natten. Och på alla hjärtas dag dessutom - det kunde inte ha blivit en bättre present, säger Cicci Haby, lärare på Tveta skola.

– Det är fantastiskt bra och skönt att det äntligen har landat i någonting - det har varit ganska turbulent och inte veta, säger Anna Götberg lärare för 1-3:an.

Har varit oroligt

Cicci berättar att det varit en del oro bland barnen då det fått veta att skolan skulle läggas ner.

– Så denna dag blev en stor avslappning för dem, helt klart. Det är nu bara väldigt glada att de får ha sin skola kvar, säger hon.

Erik Westlindh, 9 år, bor långt från Tveta skola; en bit ut på näset. Men han trivs jättebra här och är precis som alla andra nöjd över beslutet:

– Det är kul att skolan blir kvar, det är väldigt roligt att vara här. Sen är det lugnt på lektionerna också, så vi lär oss jättemycket. Jag tycker bild är roligast när vi får rita och göra målargrejer, säger han.

Hur känns det att skolan blir kvar?

– Superbra och jättekul, säger Emilia Tello Münster, 11 år, Emilia Häggqvist, 11 år, och Joel Simsonsson, 12 år, i kör.

– Nu när vi blir en friskola så är det ingen som kan lägga sig i, det är som ett litet företag, säger Joel.

– Det är jättebra att vår skola får vara kvar för den här skolan är bäst, menar klasskamraterna Tindra Johansson, 6 år, och Elias Andersson, 6 år.

Vad är det som är så bra med Tveta skola?

– Alla känner alla, och bryr sig om varandra och vi får en bra relation, sen hittar lärarna på mycket roliga saker och är kreativa, säger Emilia H.

– Är det en kille som har en rosa mössa så får han ha det - vi accepterar det, även om andra kanske tycker att det är en tjejmössa. Vi har lärt oss att man ska acceptera alla som de är. Jag tror att vi är mycket snällare här än på andra skolor, säger Joel.

– De snällaste barnen går här och sen har vi lego vi kan bygga med, säger Elias och Tindra fyller i:

– Matte tycker jag är roligast, för där gör vi massor med roliga saker, och ibland leker vi och äter frukt efter. Jag är duktig på matte, det var bara en gång det var svårt.

Ny logga

Anna menar att Tveta skola erbjuder en bra miljö för både barnen och lärarna. Eftersom de är en mindre enhet än de som är inne i stan, så hinner de också se alla. Det finns ingenting som försvinner i mängden och man hinner ta tag i allting. Alla barn och lärare på skolan har också väldigt bra gemenskap, och man accepterar alla.

Cicci avslöjar även att man börjat spåna på en ny logga: ”Tveta Friskola - ett alternativ för alla”. Loggan är förvisso inte färdig än men händerna ska representera allas lika värde - att alla får vara med.

Man har länge kämpat med att få behålla skolan som den var, men när det blev bestämt att lägga ner skolan i kommunal regi och det blev skarpt läge för en friskola, var man snabba med att skicka in ansökan. Även beslutet kom ganska snabbt, och i tisdags var det klart.

– Det är helt fantastiskt, och jag sov så gott den natten. Och på alla hjärtas dag dessutom - det kunde inte ha blivit en bättre present, säger Cicci Haby, lärare på Tveta skola.

– Det är fantastiskt bra och skönt att det äntligen har landat i någonting - det har varit ganska turbulent och inte veta, säger Anna Götberg lärare för 1-3:an.

Har varit oroligt

Cicci berättar att det varit en del oro bland barnen då det fått veta att skolan skulle läggas ner.

– Så denna dag blev en stor avslappning för dem, helt klart. Det är nu bara väldigt glada att de får ha sin skola kvar, säger hon.

Erik Westlindh, 9 år, bor långt från Tveta skola; en bit ut på näset. Men han trivs jättebra här och är precis som alla andra nöjd över beslutet:

– Det är kul att skolan blir kvar, det är väldigt roligt att vara här. Sen är det lugnt på lektionerna också, så vi lär oss jättemycket. Jag tycker bild är roligast när vi får rita och göra målargrejer, säger han.

Hur känns det att skolan blir kvar?

– Superbra och jättekul, säger Emilia Tello Münster, 11 år, Emilia Häggqvist, 11 år, och Joel Simsonsson, 12 år, i kör.

– Nu när vi blir en friskola så är det ingen som kan lägga sig i, det är som ett litet företag, säger Joel.

– Det är jättebra att vår skola får vara kvar för den här skolan är bäst, menar klasskamraterna Tindra Johansson, 6 år, och Elias Andersson, 6 år.

Vad är det som är så bra med Tveta skola?

– Alla känner alla, och bryr sig om varandra och vi får en bra relation, sen hittar lärarna på mycket roliga saker och är kreativa, säger Emilia H.

– Är det en kille som har en rosa mössa så får han ha det - vi accepterar det, även om andra kanske tycker att det är en tjejmössa. Vi har lärt oss att man ska acceptera alla som de är. Jag tror att vi är mycket snällare här än på andra skolor, säger Joel.

– De snällaste barnen går här och sen har vi lego vi kan bygga med, säger Elias och Tindra fyller i:

– Matte tycker jag är roligast, för där gör vi massor med roliga saker, och ibland leker vi och äter frukt efter. Jag är duktig på matte, det var bara en gång det var svårt.

Ny logga

Anna menar att Tveta skola erbjuder en bra miljö för både barnen och lärarna. Eftersom de är en mindre enhet än de som är inne i stan, så hinner de också se alla. Det finns ingenting som försvinner i mängden och man hinner ta tag i allting. Alla barn och lärare på skolan har också väldigt bra gemenskap, och man accepterar alla.

Cicci avslöjar även att man börjat spåna på en ny logga: ”Tveta Friskola - ett alternativ för alla”. Loggan är förvisso inte färdig än men händerna ska representera allas lika värde - att alla får vara med.