2016-08-03 14:16

2016-08-03 14:16

Ändrade regler för gösfisket diskuteras

SÄFFLE: Nya fiskekort nästa säsong?

Det dras upp alldeles för mycket gös i Säffle och i sportfiskeföreningen pågår diskussionen om hur man ska komma tillrätta med problemet. Det kan bli aktuellt med en annan typ av fiskekort än idag.

– Länsstyrelsen säger att vi måste göra något. Det är total slakt, de var översiggivna när de var här vid premiären och såg det här fisket, säger Tony Skalare, ordförande i Säffle sportfiskeförening.

Det handlar om den för fiskare attraktiva sträckan i Byälven från turistbyrån till gångbron, där många gösar passerar och där en del personer fiskar främst för att tjäna pengar, enligt Tony Skalare.

– De står här varje dag och drar upp fisk efter fisk. De fiskar enbart för att tjäna pengar. Det är en ny situation, vi har inte haft den riktigt förut.

Svårt att kontrollera

I dag kan en person till exempel köpa ett årskort för 300 kronor och sedan fiska i stort sett oavbrutet. Enligt reglerna får man fånga max fyra gösar per dygn men för fisketillsynsmännen är det svårt att kontrollera hur många fiskar som egentligen dras upp.

– Vi kan inte bo där nere och sitta och hålla räkningen. Men de tar upp enorma mängder, säger Tony Skalare.

Sedan premiären tror han att det sammanlagt kan handla om flera ton fisk.

Inget är ännu bestämt men en idé som har presenterats är att upprätta ett begränsat antal markerade fiskeplatser på sträckan mellan turistbyrån och gångbron. Enligt förslaget skulle det krävas betydligt dyrare fiskekort för att fiska där, som bara gäller för ett dygn och som kostar 200-300 kronor.

I höst kommer sportfiskeföreningen komma fram till ett gemensamt beslut.

– Vi har en massa förslag på hur det kan bli. Vi ska ha ett möte.

Tony Skalare tycker det är synd att dagens system missbrukas.

– Jag vill ju att det ska vara som det har varit, att det ska vara enkelt för våra ungdomar att åka och fiska. Om det blir dyrare kommer inte alla familjer ha råd att köpa fiskekort för den här sträckan och det är den som är den intressantaste. Men för laxfiske finns sådana system och vi måste kanske också börja tänka nytt. Jag vet inte, jag är både för och emot.

– Länsstyrelsen säger att vi måste göra något. Det är total slakt, de var översiggivna när de var här vid premiären och såg det här fisket, säger Tony Skalare, ordförande i Säffle sportfiskeförening.

Det handlar om den för fiskare attraktiva sträckan i Byälven från turistbyrån till gångbron, där många gösar passerar och där en del personer fiskar främst för att tjäna pengar, enligt Tony Skalare.

– De står här varje dag och drar upp fisk efter fisk. De fiskar enbart för att tjäna pengar. Det är en ny situation, vi har inte haft den riktigt förut.

Svårt att kontrollera

I dag kan en person till exempel köpa ett årskort för 300 kronor och sedan fiska i stort sett oavbrutet. Enligt reglerna får man fånga max fyra gösar per dygn men för fisketillsynsmännen är det svårt att kontrollera hur många fiskar som egentligen dras upp.

– Vi kan inte bo där nere och sitta och hålla räkningen. Men de tar upp enorma mängder, säger Tony Skalare.

Sedan premiären tror han att det sammanlagt kan handla om flera ton fisk.

Inget är ännu bestämt men en idé som har presenterats är att upprätta ett begränsat antal markerade fiskeplatser på sträckan mellan turistbyrån och gångbron. Enligt förslaget skulle det krävas betydligt dyrare fiskekort för att fiska där, som bara gäller för ett dygn och som kostar 200-300 kronor.

I höst kommer sportfiskeföreningen komma fram till ett gemensamt beslut.

– Vi har en massa förslag på hur det kan bli. Vi ska ha ett möte.

Tony Skalare tycker det är synd att dagens system missbrukas.

– Jag vill ju att det ska vara som det har varit, att det ska vara enkelt för våra ungdomar att åka och fiska. Om det blir dyrare kommer inte alla familjer ha råd att köpa fiskekort för den här sträckan och det är den som är den intressantaste. Men för laxfiske finns sådana system och vi måste kanske också börja tänka nytt. Jag vet inte, jag är både för och emot.