2016-04-25 14:07

2016-04-25 14:07

Farmarlaget till ettan

BOWLING

BK Tegnér lyckades inte gå upp i Elitserien men fick bästa tänkbara tröst då farmarlaget tog storslam i sitt kvalspel och gick upp i division 1.

Jubel blandades med besvikelse efter helgens högdramatiska spel då BK Tegnér kvalade till Elitserien och farmarlaget kvalade för att gå upp i division 1. A-laget föll på mållinjen men farmarlaget stod distansen ut och såg till att klubben nästa år finns högre upp i seriepyramiden än någonsin.

– Vi kan sammanfatta den bästa säsongen i klubbens historia. Det är oerhört bra jobbat. Jag är stolt över att vara en del i denna framgång och stolt över vad vi tillsammans har presterat denna säsong, säger klubbens ordförande Henrik Andrén.

Topp-20 i Sverige

Helgens kvalspel bekräftade att BK Tegnér utvecklats och flyttat fram sina positioner markant. Inställningen bland spelarna var också sammanbiten och revanchlysten.

– Vi visar att vi kan och är på väg åt rätt håll. Lag som vi slagit i grundserien i år spelar i Elitserien till hösten. Det visar också att vi tillhör de bästa och är i topp 20 i Sverige, konstaterar Henrik Andrén.

Genom ett nålsöga

Att ta sig till elitseriekvalet var som att komma igenom ett nålsöga men BK Tegnér lyckades och inledde kvalspelet i lördags med två matcher mot BK Femtionian från Kungsbacka. Första matchen slutade 10-10 sedan Mattias Melin varit bäst med 899. Men Säfflekilarna vann den andra matchen med 12-8 efter underläge med 4-6 efter halva matchen och ett snyggt avgörande i fjärde rundan. Mattias Melin slog 921 och Fredrik Bjurteg 914.

På söndagen spelades de två avgörande matcherna mot IS Göta som tidigare under säsongen var ytterst nära att hänga kvar i Elitserien men tvingades till kval. Säfflekillarna spelade mycket bra i den första matchen där man visserligen förlorade den första serien med hela 0-5 men vann de tre resterande. Det räckte dock inte utan det blev förlust med 9-11. Michael Johannesson var bäst med 935.

Det satte hård press på laget som hamnade i underläge med 0-5 också i returen och det underläget orkade man aldrig vända. Slutsiffrorna skrevs till 4-11. Mattias Melin bäst med 674 på de tre serier som spelades.

Glädjerapporter

Samtidigt nåddes spelarna av glada rapporter från F-lagets två avgörande kvalmatcher mot BK Force. Tegnér vann första mötet med 11-9 där Dennis Nordström-Green stod för en minnesvärd insats genom att avsluta matchen med en 300-serie när allt stod och vägde. Han landade på 982 poäng. Niclas Eriksson hade 931 och veteranen Janne Elf 920.

I returen slog Säfflekillarna snabbt spiken i kistan. 8-2 efter halva matchen och matchen avbröts då Tegnér ledde med 11-4 efter tre rundor. Då var Niklas Eriksson bäst med 718.

– Jätteviktigt att få upp F-laget i ettan så vi kan behålla den höga standarden på spelarna. I år använde vi 16 spelare i A-laget och 21 i farmarlaget. Den bredden är viktig, menar Henrik Andrén.

Jubel blandades med besvikelse efter helgens högdramatiska spel då BK Tegnér kvalade till Elitserien och farmarlaget kvalade för att gå upp i division 1. A-laget föll på mållinjen men farmarlaget stod distansen ut och såg till att klubben nästa år finns högre upp i seriepyramiden än någonsin.

– Vi kan sammanfatta den bästa säsongen i klubbens historia. Det är oerhört bra jobbat. Jag är stolt över att vara en del i denna framgång och stolt över vad vi tillsammans har presterat denna säsong, säger klubbens ordförande Henrik Andrén.

Topp-20 i Sverige

Helgens kvalspel bekräftade att BK Tegnér utvecklats och flyttat fram sina positioner markant. Inställningen bland spelarna var också sammanbiten och revanchlysten.

– Vi visar att vi kan och är på väg åt rätt håll. Lag som vi slagit i grundserien i år spelar i Elitserien till hösten. Det visar också att vi tillhör de bästa och är i topp 20 i Sverige, konstaterar Henrik Andrén.

Genom ett nålsöga

Att ta sig till elitseriekvalet var som att komma igenom ett nålsöga men BK Tegnér lyckades och inledde kvalspelet i lördags med två matcher mot BK Femtionian från Kungsbacka. Första matchen slutade 10-10 sedan Mattias Melin varit bäst med 899. Men Säfflekilarna vann den andra matchen med 12-8 efter underläge med 4-6 efter halva matchen och ett snyggt avgörande i fjärde rundan. Mattias Melin slog 921 och Fredrik Bjurteg 914.

På söndagen spelades de två avgörande matcherna mot IS Göta som tidigare under säsongen var ytterst nära att hänga kvar i Elitserien men tvingades till kval. Säfflekillarna spelade mycket bra i den första matchen där man visserligen förlorade den första serien med hela 0-5 men vann de tre resterande. Det räckte dock inte utan det blev förlust med 9-11. Michael Johannesson var bäst med 935.

Det satte hård press på laget som hamnade i underläge med 0-5 också i returen och det underläget orkade man aldrig vända. Slutsiffrorna skrevs till 4-11. Mattias Melin bäst med 674 på de tre serier som spelades.

Glädjerapporter

Samtidigt nåddes spelarna av glada rapporter från F-lagets två avgörande kvalmatcher mot BK Force. Tegnér vann första mötet med 11-9 där Dennis Nordström-Green stod för en minnesvärd insats genom att avsluta matchen med en 300-serie när allt stod och vägde. Han landade på 982 poäng. Niclas Eriksson hade 931 och veteranen Janne Elf 920.

I returen slog Säfflekillarna snabbt spiken i kistan. 8-2 efter halva matchen och matchen avbröts då Tegnér ledde med 11-4 efter tre rundor. Då var Niklas Eriksson bäst med 718.

– Jätteviktigt att få upp F-laget i ettan så vi kan behålla den höga standarden på spelarna. I år använde vi 16 spelare i A-laget och 21 i farmarlaget. Den bredden är viktig, menar Henrik Andrén.