2016-03-01 06:00

2016-03-01 06:00

Insamlingen gav över 300 000 kronor

SÄFFLE: Barncancergalan slog alla rekord och förväntningar

Lördagens Barncancergala i Medborgarhuset blev en succé och när eldsjälarna bakom galan räknade ihop de insamlade pengarna blev det över 300 000 kronor.

När Benny Enneby och Tommy ”Bolan” Lindgren för tre år sedan beslutade att genomföra sin idé om en insamlingsgala för Barncancerfonden, hade de ingen aning om hur stort det skulle bli. I lördags genomförde de sin tredje gala och tillsammans med sina närmaste medhjälpare Therese Tingberg och Mikael Sätterman kunde de konstatera att de har lyckats samla in 300 000 kronor som ska skickas bidare till Barncancerfonden Västra för att sprida glädje och sätta en aning guldkant på tillvaron i familjer vars barn drabbats av cancer.

– Säffleborna och våra sponsorer visar så gott hjärta att vi redan har bestämt oss för att köra ett år till. Och nästa år ska vi passera en drömgräns – vi vill på fyra år samla in över en miljon, sa Tommy och Benny när de trötta, tårögda och sönderkramade summerade dagen.

På plats fanns bland andra Per-Fredrik Andersson från den ideella organisationen Barncancerfonden Västra som berättade hur imponerade man blivit av kampanjen i Säffle.

– Vår förening har en stor verksamhet för att hjälpa cancersjuka barn och deras familjer. Men vi får inga statliga bidrag och är därför helt beroende av den här typen av insatser. Vi är fulla av beundran för det som sker i Säffle, sa han.

Det var barnen som stod i fokus under dagens evenemang och strålkastarna sken lite extra på kampanjens frontfigur Kornelia Ljung som just den här dagen fyllde 10 år. Som en present fick hon en familjeweekend på Tanumstrand.

– På onsdag följer hon och hennes familj med i de två bussar som åker till Karlstad för en helkväll tillsammans med Färjestad, berättade Benny.

När Benny Enneby och Tommy ”Bolan” Lindgren för tre år sedan beslutade att genomföra sin idé om en insamlingsgala för Barncancerfonden, hade de ingen aning om hur stort det skulle bli. I lördags genomförde de sin tredje gala och tillsammans med sina närmaste medhjälpare Therese Tingberg och Mikael Sätterman kunde de konstatera att de har lyckats samla in 300 000 kronor som ska skickas bidare till Barncancerfonden Västra för att sprida glädje och sätta en aning guldkant på tillvaron i familjer vars barn drabbats av cancer.

– Säffleborna och våra sponsorer visar så gott hjärta att vi redan har bestämt oss för att köra ett år till. Och nästa år ska vi passera en drömgräns – vi vill på fyra år samla in över en miljon, sa Tommy och Benny när de trötta, tårögda och sönderkramade summerade dagen.

På plats fanns bland andra Per-Fredrik Andersson från den ideella organisationen Barncancerfonden Västra som berättade hur imponerade man blivit av kampanjen i Säffle.

– Vår förening har en stor verksamhet för att hjälpa cancersjuka barn och deras familjer. Men vi får inga statliga bidrag och är därför helt beroende av den här typen av insatser. Vi är fulla av beundran för det som sker i Säffle, sa han.

Det var barnen som stod i fokus under dagens evenemang och strålkastarna sken lite extra på kampanjens frontfigur Kornelia Ljung som just den här dagen fyllde 10 år. Som en present fick hon en familjeweekend på Tanumstrand.

– På onsdag följer hon och hennes familj med i de två bussar som åker till Karlstad för en helkväll tillsammans med Färjestad, berättade Benny.