2015-11-17 06:00

2015-11-17 06:00

"Nationaldagen" firades

LÅNGSERUD: 90-talet personer kom för att fira

Mårten och förvanskningen Mörten är Långseruds symboler. Mårtenkvällen är något av en ”lokal nationaldag” och ett 90-tal personer hade mött upp i Långseruds Bygdegård för att vara med.

Hälften kom från Vildmarkens asylboende.

– Det känns väldigt trevligt att vara med här och vi har mycket att bidra med, sade Abraham.

Helena Segerström, ordförande i Långseruds Utvecklingsgrupp och arrangörer av kvällen, hade då hälsat välkommen och vänt sig speciellt till de sexton nyinflyttade i socknen. Sedan vankades det musikalisk underhållning i form av duett, trio och kvartettsång där sångtexterna var väldigt passande till dagens oroliga värld.

En god soppa serverades liksom kaffe med pepparkakor. Anders Axelsson berättade om Hembygdsföreningen och förestående val och önskade tips om aktiviteter och ville veta vad man prioriterar i föreningens verksamheter. De närvarande fick även önska inför framtiden och skriva ned vilka pärlor som finns i Långserudsbygden. Det blev en hel del i båda kolumnerna. Ett önskemål var att det skall ordnas en hemvändardag och passande är nästa år då Långseruds skola firar 60 år för skolbyggstart.

Även andra föreningar lovade att hänga på. Ett gratislotteri med massor vinster lottades ut och det blev många lyckliga vinnare.

Hälften kom från Vildmarkens asylboende.

– Det känns väldigt trevligt att vara med här och vi har mycket att bidra med, sade Abraham.

Helena Segerström, ordförande i Långseruds Utvecklingsgrupp och arrangörer av kvällen, hade då hälsat välkommen och vänt sig speciellt till de sexton nyinflyttade i socknen. Sedan vankades det musikalisk underhållning i form av duett, trio och kvartettsång där sångtexterna var väldigt passande till dagens oroliga värld.

En god soppa serverades liksom kaffe med pepparkakor. Anders Axelsson berättade om Hembygdsföreningen och förestående val och önskade tips om aktiviteter och ville veta vad man prioriterar i föreningens verksamheter. De närvarande fick även önska inför framtiden och skriva ned vilka pärlor som finns i Långserudsbygden. Det blev en hel del i båda kolumnerna. Ett önskemål var att det skall ordnas en hemvändardag och passande är nästa år då Långseruds skola firar 60 år för skolbyggstart.

Även andra föreningar lovade att hänga på. Ett gratislotteri med massor vinster lottades ut och det blev många lyckliga vinnare.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.