2015-07-20 13:05

2015-07-20 13:05

Fjärde succén för Brännbollsfesten

VÄRMLANDSNÄS: Långseruds juveler brände hem segern

I lördags gick den fjärde upplagan av Brännbollsfesten i Eskilsäter av stapeln och det blev Långseruds juveler som stod som segrare när den blåsiga, men soliga turneringen var över.

Mattias Söderström är namnet på personen som med inspiration från Brännbollsyran i Umeå för fyra år sedan etablerade en brännbollsfest på Rudsvallen i Eskilsäter. Anmälningarna rullade in lika snabbt som den ökade populariteten och i år var det 16 lag anmälda och redo att under lördagen göra upp om segern.

Lagen bestod av både tjejer och killar i alla åldrar. Brännbollsfesten innebär en heldag av brännbollsturnering och en avslutande fest i bygdegården på kvällen och har blivit ett familjevenemang, menar arrangörerna Eskilsäter IF.

– Folk pratar om detta hela året och många lägger verkligen ned sig och fixar t-shirts, ramsor och annat kul inom lagen, säger Erik Kullander som är med och arrangerar Brännbollsfesten.

Stämningen

Många av de lag som deltar är årligen återkommande lag, men i år syntes fem nya lag på deltagarlistan. Enligt Erik handlar brännbollsfesten för många deltagare mest om det sociala utbytet, det vill säga gemenskapen, stämningen och en trevlig fest på kvällen.

– Men när det väl är tävling på dagen tror jag ända att de allra flesta vill prestera sitt allra bästa och vill nog vinna mer än de erkänner.

Målet med dagen är att alla ska ha trevligt, att det ska vara en rolig upplevelse som återkommer.

– Det är kul att arrangera Brännbollsfesten just för att det är så många som vill vara med år efter år, säger Erik.

Seger till Långserud

Rudsvallen var uppdelade i fyra planer där sex gruppspelsomgångar skulle spelas, därefter åttondelsfinal, kvartsfinal, semifinal och slutligen stod Långseruds juveler i final mot Team Fläsk.

Det blev Långseruds juveler som klarade flesta värvningar och enhandslyror och därmed kunde ta med pokalen hem till Långserud när dagen var över.

Laget Tommy Tyson utan Tommy var ett av de lag som spelade första matchen och lagandan var på topp liksom motivationen och tävlingsinsikten.

– Vi är laddade och går självklart in för vinst. Vi har inte tränat särskilt mycket men har varit i Tylösand i veckan så vi har fått energi på annat sätt. Jag tror att vårt lag har lite brännboll i blodet, säger Jessica Carlstedt som för första gången deltar som spelare på Brännbollsfesten.

Är det viktigt att vinna?

– Nej, att ha en rolig dag och det sociala runtom är det viktigaste. Vi har inte tränat någonting, jag spelade brännboll på idrotten i skolan senaste, skrattar Annika Landberg från det mixade laget Non- Stop.

”Görkul kväll”

Dagen bjöd på, enligt arrangörerna, det optimala brännbollsvädret. Soligt, men med en vind som håller myggen och stekhettan borta från Rudsvallen. När segern var avgjord fortsatte festen i bygdegården där RoadHouse RockBand från Åmål underhöll och Stenmagasinet serverade mat och dryck.

– Det var en görkul kväll trots blåst och lite småkallt. God mat och dryck fanns tillhanda, mycket folk på dansgolvet. Vi blev väl omhändertagna och hade en förträfflig kväll, skriver bandet på deras Facebooksida dagen efter.

Mattias Söderström är namnet på personen som med inspiration från Brännbollsyran i Umeå för fyra år sedan etablerade en brännbollsfest på Rudsvallen i Eskilsäter. Anmälningarna rullade in lika snabbt som den ökade populariteten och i år var det 16 lag anmälda och redo att under lördagen göra upp om segern.

Lagen bestod av både tjejer och killar i alla åldrar. Brännbollsfesten innebär en heldag av brännbollsturnering och en avslutande fest i bygdegården på kvällen och har blivit ett familjevenemang, menar arrangörerna Eskilsäter IF.

– Folk pratar om detta hela året och många lägger verkligen ned sig och fixar t-shirts, ramsor och annat kul inom lagen, säger Erik Kullander som är med och arrangerar Brännbollsfesten.

Stämningen

Många av de lag som deltar är årligen återkommande lag, men i år syntes fem nya lag på deltagarlistan. Enligt Erik handlar brännbollsfesten för många deltagare mest om det sociala utbytet, det vill säga gemenskapen, stämningen och en trevlig fest på kvällen.

– Men när det väl är tävling på dagen tror jag ända att de allra flesta vill prestera sitt allra bästa och vill nog vinna mer än de erkänner.

Målet med dagen är att alla ska ha trevligt, att det ska vara en rolig upplevelse som återkommer.

– Det är kul att arrangera Brännbollsfesten just för att det är så många som vill vara med år efter år, säger Erik.

Seger till Långserud

Rudsvallen var uppdelade i fyra planer där sex gruppspelsomgångar skulle spelas, därefter åttondelsfinal, kvartsfinal, semifinal och slutligen stod Långseruds juveler i final mot Team Fläsk.

Det blev Långseruds juveler som klarade flesta värvningar och enhandslyror och därmed kunde ta med pokalen hem till Långserud när dagen var över.

Laget Tommy Tyson utan Tommy var ett av de lag som spelade första matchen och lagandan var på topp liksom motivationen och tävlingsinsikten.

– Vi är laddade och går självklart in för vinst. Vi har inte tränat särskilt mycket men har varit i Tylösand i veckan så vi har fått energi på annat sätt. Jag tror att vårt lag har lite brännboll i blodet, säger Jessica Carlstedt som för första gången deltar som spelare på Brännbollsfesten.

Är det viktigt att vinna?

– Nej, att ha en rolig dag och det sociala runtom är det viktigaste. Vi har inte tränat någonting, jag spelade brännboll på idrotten i skolan senaste, skrattar Annika Landberg från det mixade laget Non- Stop.

”Görkul kväll”

Dagen bjöd på, enligt arrangörerna, det optimala brännbollsvädret. Soligt, men med en vind som håller myggen och stekhettan borta från Rudsvallen. När segern var avgjord fortsatte festen i bygdegården där RoadHouse RockBand från Åmål underhöll och Stenmagasinet serverade mat och dryck.

– Det var en görkul kväll trots blåst och lite småkallt. God mat och dryck fanns tillhanda, mycket folk på dansgolvet. Vi blev väl omhändertagna och hade en förträfflig kväll, skriver bandet på deras Facebooksida dagen efter.

  • Therese Håkansson