2015-06-26 17:14

2015-06-26 17:18

Unga vandaler tros ha fångats på bild

SÄFFLE: Ungdomar bakom skadegörelse?

Förstörda fönster, stöld och stenkastning. Bogserbåten Rolf har fått en tuff start på sommaren, men med hjälp av iakttagelser från allmänheten och fotografier hoppas ägarna till båten nu kunna stoppa de unga förövarna.

Rolf är namnet på den bogserbåt som byggdes 1906 på Thorskogs varv vid Götaälv och som sedan 1994 ägs av föreningen Bevarandet av Bogserbåten Rolf. Föreningen består av cirka tolv medlemmar. Precis som föregående somrar ligger båten parkerad i centrala Säffle, strax nedanför biblioteket, under sommaren.

Aldrig tidigare har båten blivit utsatt för någon typ av skadegörelse större än småstenskastning – fram tills i år.

– Det har aldrig varit några problem att den ligger där under sommaren, säger Kent Olsson, medlem i föreningen Bevarandet av Bogserbåten Rolf.

Fångade på bild

Det var i början av juni som medlemmar i föreningen mottog samtal från allmänheten som hade sett obehöriga ombord på båten, och en medlem upptäckte bland annat att två rutor på båten var förstörda.

– Jag åkte ner för att titta vad som försiggick och såg då att det var ett gäng ungdomar som rörde sig på båten. Jag plockade fram kameran och fotograferade dem, vilket tycktes skrämma iväg dem. När de sprang i väg såg jag vår kikare kring en av ungdomarnas hals.

Förutom kikaren saknas en spargris bestående av en liten summa pengar från föreningens vykortsförsäljning. En brandsläckare ska ha använts av ungdomarna och de ska på andra sätt ha skapat allmän oreda ombord på båten.

Enligt vittnen handlar det om ett mindre gäng ungdomar i 12-15 årsåldern.

Ny båtplats

Polisen är informerad om händelsen och Kent hoppas nu att de med hjälp av bilderna ska kunna identifiera personerna och sätta stopp för vandaliseringen som pågår. Då reduceras risken att föreningen ska tvingas byta båtplats under sommaren.

– Det skulle vara tråkigt om vi skulle behöva flytta båten. Jag tycker att det ser trevligt ut när den ligger här under sommaren, den ger liv, säger Kent.

Enligt vittnen har boende i närområdet också observerat att området runt Rolf är ett utsatt område, speciellt kvällstid.

– Det har varit mycket liv och rörelse kring båten. Mycket folk på kvällarna som roar sig med olika saker, de rör sig både runt båten på land och ombord på båten, säger en boende på Brucegatan som observerat den skadegörande aktiviteten kring Bogserbåten Rolf.

Rolf är namnet på den bogserbåt som byggdes 1906 på Thorskogs varv vid Götaälv och som sedan 1994 ägs av föreningen Bevarandet av Bogserbåten Rolf. Föreningen består av cirka tolv medlemmar. Precis som föregående somrar ligger båten parkerad i centrala Säffle, strax nedanför biblioteket, under sommaren.

Aldrig tidigare har båten blivit utsatt för någon typ av skadegörelse större än småstenskastning – fram tills i år.

– Det har aldrig varit några problem att den ligger där under sommaren, säger Kent Olsson, medlem i föreningen Bevarandet av Bogserbåten Rolf.

Fångade på bild

Det var i början av juni som medlemmar i föreningen mottog samtal från allmänheten som hade sett obehöriga ombord på båten, och en medlem upptäckte bland annat att två rutor på båten var förstörda.

– Jag åkte ner för att titta vad som försiggick och såg då att det var ett gäng ungdomar som rörde sig på båten. Jag plockade fram kameran och fotograferade dem, vilket tycktes skrämma iväg dem. När de sprang i väg såg jag vår kikare kring en av ungdomarnas hals.

Förutom kikaren saknas en spargris bestående av en liten summa pengar från föreningens vykortsförsäljning. En brandsläckare ska ha använts av ungdomarna och de ska på andra sätt ha skapat allmän oreda ombord på båten.

Enligt vittnen handlar det om ett mindre gäng ungdomar i 12-15 årsåldern.

Ny båtplats

Polisen är informerad om händelsen och Kent hoppas nu att de med hjälp av bilderna ska kunna identifiera personerna och sätta stopp för vandaliseringen som pågår. Då reduceras risken att föreningen ska tvingas byta båtplats under sommaren.

– Det skulle vara tråkigt om vi skulle behöva flytta båten. Jag tycker att det ser trevligt ut när den ligger här under sommaren, den ger liv, säger Kent.

Enligt vittnen har boende i närområdet också observerat att området runt Rolf är ett utsatt område, speciellt kvällstid.

– Det har varit mycket liv och rörelse kring båten. Mycket folk på kvällarna som roar sig med olika saker, de rör sig både runt båten på land och ombord på båten, säger en boende på Brucegatan som observerat den skadegörande aktiviteten kring Bogserbåten Rolf.