2015-03-09 15:52

2015-03-09 15:52

Rockig vårshow drog storpublik till ishallen

KONSTÅKNING: Rock of Ages med Säffle Konståkningsklubb

I fredags presenterade Säffle Konståkningsklubb en show av allra rockigaste slag.

Åkarna bjöd publiken på deras egen tolkning av musikalfilmen Rock of Ages och publikens respons blev applåder i massor.

– Vi har fått tummen upp av många som har varit här och kollat under dagen och kvällen. Temat har uppskattats hos såväl barn som vuxna och äldre, konstaterar en av klubbens huvudtränare, Carolina Schützer.

Just i år drog showen extra stor publik.

Skolor från hela kommunen kom under dagen för att se på Säffle Konståkningsklubbs resultat av hårt arbete och på fredagskvällen var det ovanligt många som valde Rock of Ages i ishallen framför fredagsmyset.

– Temat innehåller typisk 80-talsrock och det är mycket musik som man känner igen, säger Carolina som är tacksam för all positiv respons gällande val av tema och åkarnas prestationer som hon mottagit under dagen.

Carolina berättar att tränandet inför årets vårshow började ovanligt sent, men att det absolut inte är något som har synts på resultatet, snarare tvärtom.

– Jag är jättestolt över alla åkares insatser och kanske lite extra stolt måste jag nog säga att jag är över hockeykillarna som vi har fått låna från Säffle HC och Åmåls U16-lag. Det är kul att kunna ha med fler killar på isen. Det uppskattas även av publiken, säger Carolina som berättar att det har hörts rungande jubel i ishallen varje gång killarna har klivit på isen.

– Det har varit jättekul att få vara med ändå från början, lära sig alla danser och sedan slutligen framföra dem inför publik, säger Anton Andersson, Oscar Säily Jonsson och Philip Gunnman.

– Musikalen Rock of Ages innehåller godbitar från 80-talet och några av alla de låtar som ekade ur ishallens högtalare under fredagen var Hit me with your best shot, Here I go again och Every rose has it´s thorn. Solonummer varvades med nummer där isen fylldes av åkare i alla åldrar.

– Det är bara kul att åka och jag brukar inte bli så nervös när det är publik. Det roligaste är att när man har tränat länge så får man börja hoppa och snurra som en skridskoprinsessa, konstaterar Siri Anderberg som är 6 år.

– Vi har tränat jättemycket inför showen, men det är bara kul, fyller Siris storasyster Tea, 8 år, i.

Åkarna bjöd publiken på deras egen tolkning av musikalfilmen Rock of Ages och publikens respons blev applåder i massor.

– Vi har fått tummen upp av många som har varit här och kollat under dagen och kvällen. Temat har uppskattats hos såväl barn som vuxna och äldre, konstaterar en av klubbens huvudtränare, Carolina Schützer.

Just i år drog showen extra stor publik.

Skolor från hela kommunen kom under dagen för att se på Säffle Konståkningsklubbs resultat av hårt arbete och på fredagskvällen var det ovanligt många som valde Rock of Ages i ishallen framför fredagsmyset.

– Temat innehåller typisk 80-talsrock och det är mycket musik som man känner igen, säger Carolina som är tacksam för all positiv respons gällande val av tema och åkarnas prestationer som hon mottagit under dagen.

Carolina berättar att tränandet inför årets vårshow började ovanligt sent, men att det absolut inte är något som har synts på resultatet, snarare tvärtom.

– Jag är jättestolt över alla åkares insatser och kanske lite extra stolt måste jag nog säga att jag är över hockeykillarna som vi har fått låna från Säffle HC och Åmåls U16-lag. Det är kul att kunna ha med fler killar på isen. Det uppskattas även av publiken, säger Carolina som berättar att det har hörts rungande jubel i ishallen varje gång killarna har klivit på isen.

– Det har varit jättekul att få vara med ändå från början, lära sig alla danser och sedan slutligen framföra dem inför publik, säger Anton Andersson, Oscar Säily Jonsson och Philip Gunnman.

– Musikalen Rock of Ages innehåller godbitar från 80-talet och några av alla de låtar som ekade ur ishallens högtalare under fredagen var Hit me with your best shot, Here I go again och Every rose has it´s thorn. Solonummer varvades med nummer där isen fylldes av åkare i alla åldrar.

– Det är bara kul att åka och jag brukar inte bli så nervös när det är publik. Det roligaste är att när man har tränat länge så får man börja hoppa och snurra som en skridskoprinsessa, konstaterar Siri Anderberg som är 6 år.

– Vi har tränat jättemycket inför showen, men det är bara kul, fyller Siris storasyster Tea, 8 år, i.